Dlaczego wizytówka mimo gramatury 300g jest wiotka?
Drukując wizytówkę, zastosowałeś sugerowaną gramaturę papieru, a mimo to wizytówka jest miękka i sprawia wrażenie, że wydrukowana została na cieńszym arkuszu? Zanim złożysz reklamację w drukarni, sprawdź, co może być tego przyczyną:
- Cieńszy papier – może faktycznie do wydruku wizytówki wykorzystany został cieńszy papier? Możesz to sprawdzić, porównując grubość wizytówki z testowym materiałem ze wzornika. Jeśli na tym etapie wszystko się zgadza, sprawdź kolejny punkt.
- Kierunek włókna – włókno musi być ułożone wzdłuż dłuższego boku wizytówki.
Aby sprawdzić, czy włókno zostało ułożone poziomo, poświęć pojedynczą wizytówkę i wytnij w niej kwadrat 5×5 cm. Zaznacz na nim, który bok jest dolną krawędzią i spróbuj wycinek ten pozginać. W sytuacji, gdy wizytówka została wydrukowana prawidłowo, łatwiej zginać się będzie wzdłuż kierunku włókna.
Często w druku cyfrowym na papierach ozdobnych zdarza się, że:
- kupujemy format B1 z długim kierunkiem włókna,
- wycinamy w nim formaty do druku 32×45, aby zaoszczędzić na papierze,
- pomimo tego, że wyszły nam 4 sztuki wizytówek, mają one włókno ułożone w złym kierunku, co w przypadku druku na cyfrze jest nieprawidłowe,
- odruchowo układamy wizytówki w trzech rzędach, gdzie długi bok jest równoległy do krótkiego boku arkusza.
Postępując według powyższego schematu, otrzymamy wizytówki z nieprawidłowym kierunkiem włókna. Wizytówki te, pomimo zastosowania wysokiej gramatury, będą wiotkie. Aby uniknąć takich sytuacji, wystarczy przestawić układ wizytówek o 90 stopni.