Akademia Otwarta 2017

W zeszłym weekend, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie otworzyła swoje drzwi przed zwiedzającymi. Wszędzie tam, gdzie króluje papier, krój, grafika i rysunek, po prostu nie może nas zabraknąć! Dlatego w piątkowy wieczór wybraliśmy się na spacer po pachnących farbą i drukiem korytarzach uczelni. Co przykuło naszą uwagę?

  1. Katedra projektowania książki i ilustracji na Wydziale Grafiki
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Najbardziej znaną polską czcionką jest oczywiście Apolonia, głównie z powodu kontrowersji, które wokół niej narosły. Trzeba jednak podkreślić, że –  nie umniejszając jej autorowi –  próby stworzenia kroju uwzględniającego specyfikę języka polskiego miały i mają miejsce na wielu uczelniach artystycznych. Dlatego zajrzeliśmy do Katedry Projektowania Książki i Ilustracji – okazuje się, że studenci całkiem poważnie przykładają się do stworzenia własnego kroju.

2. Plakaty

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Polska szkoła plakatu to określenie, które powstało w latach 60. ubiegłego wieku i określało nurt grafików tworzących grafiki o tematyce politycznej, kulturalnej i społecznej. Wielu z nich, jak Jan Lenica, zyskało międzynarodową sławę i uznanie. Tym bardziej cieszy, że na wystawie w Akademii Sztuk Pięknych widzieliśmy wiele prac, które godnie mierzą się z tradycją. Trzymamy kciuki za kolejne pokolenie naszych twórców!

3. Grafika

Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

A konkretnie prace studentów Pracowni Plakatu i Grafiki Wydawniczej. Trudno wyobrazić sobie książkę, zwłaszcza taką skierowaną do najmłodszych odbiorców, bez pobudzających wyobraźnię ilustracji. Sami wiemy o tym doskonale i na naszym blogu piszemy o konkursach, które organizują wydawnictwa specjalizujące się w książkach dla dzieci. Na ASP znaleźliśmy przegląd zaskakujących, zabawnych i bajkowych ilustracji, które chętnie zobaczylibyśmy w druku!

Wystawa Akademia Otwarta to magiczne miejsce. Z radością zajrzymy tam po raz kolejny!

Podobne posty