Scroll Top

Mega trend: Bullet Journal

Bullet journal (czasem nazywany też bujo) to połączenie notesu, kalendarza i pamiętnika. Pozwala organizować swoje listy zadań, plany i notatki według samodzielnego pomysłu. Każdy bullet journal jest tak indywidualny, jak jego właściciel bądź właścicielka. Termin bullet journaling został stworzony przez Rydera Carolla na przełomie 2013 i 2014 roku. Pierwsza strona o bullet journalach powstała dzięki internetowej zbiórce na serwisie Kickstarter w 2014 roku.

Bullet Journal zyskuje coraz większe rzesze fanek i fanów

Tak z pewnością mogłaby brzmieć krótka notatka o bujo. Jednak nie oddaje to całego fenomenu własnoręcznie przygotowanych notatników, które zgrabnie łączą listy to-do, plany (te tygodniowe, miesięczne, roczne) z klasycznym pamiętnikiem czy tabelkami umożliwiającymi śledzenie postępów
w realizacji celów – od programów treningowych, poprzez naukę języków, aż po zaliczenie wyjątkowo trudnej sesji.

Notes do bullet journalingu dostępny w Empiku

Poniżej przedstawiamy 7 pytań o bullet journal i nasze odpowiedzi, które pozwolą Wam być na bieżąco w tym temacie, a może nawet samodzielnie poprowadzić swój bujo.

Czym w zasadzie jest bullet journal?

To kalendarz, lista rzeczy do zrobienia czy pamiętnik? Właściwie – to połączenie wszystkich tych rzeczy, dzięki temu, że bullet journal tworzy się indywidualnie. Listy zwykle koncentrują się na zadaniach na przyszłość. W pamiętnikach opisujemy to, co już się wydarzyło, a w kalendarzach zaznaczamy najważniejsze daty, jak imieniny czy rocznice. Bullet journaling pozwala połączyć wszystko w jednym miejscu i wreszcie ogarnąć codzienny chaos, jednocześnie trzymając się długofalowego planu.

Ważnym elementem bujo jest twarda oprawa i zamknięcie, np. na gumkę.

Czy trzeba umieć ładnie rysować, by prowadzić bullet journal?

Absolutnie nie. Klasyczny bullet journal wykorzystuje jedynie proste symbole kropek, krzyżyków i kresek. Każdy potrafi to narysować! Sama nazwa tej metody wzięła się właśnie z szybkiego notowania równoważników zdań, rozpoczynających się od kropek (po ang. bullets). Jeśli bardzo chcesz ozdobić swój bujo, zawsze możesz użyć naklejek – niektórzy producenci dołączają je do notesów!

Dla kogo bullet journal będzie szczególnie przydatny?

Spójrzmy prawdzie w oczy – jeśli korzystasz z kalendarza tylko po to, by zapisywać w nim urodziny bliższej i dalszej rodziny, bujo pewnie nie jest dla Ciebie. Natomiast jeśli lubisz robić notatki, czerpiesz przyjemność z ręcznego pisania, lubisz używać markerów, zakreślaczy, dobrych piór i tuszy – to idealne rozwiązanie. To też sposób, aby twoje biurko przestało być oblepione karteczkami z notatkami, listami zadań czy numerami telefonów, które na dodatek mają tendencję do gubienia się.

Każdy bullet journal jest tak niepowtarzalny, jak jego właścicielka czy właściciel

Jaki zeszyt sprawdzi się najlepiej jako bullet journal?

Tutaj opinie są dość zgodne – jeśli dopiero startujesz z bujo, wybierz notes, który będzie miał dwie cechy – właściwy rozmiar i świetne wykonanie. Dlaczego? Jeśli notatnik będzie duży i ciężki, jego noszenie będzie po prostu kłopotliwe – wtedy nie spełni swojej funkcji. Za mały zaś okaże się niepraktyczny. Większość doświadczonych użytkowników i użytkowniczek poleca rozmiar A4 – koniecznie w kropki, pozwalające na największą dowolność w tworzeniu treści. Kolejnym ważnym elementem jest wykonanie. Papier nie może być zbyt cienki – aby tusz nie przebijał na drugą stronę. Przyda się też porządna, twarda okładka oraz wstążka lub zakładka do zaznaczania stron. Miłym dodatkiem będzie skrzydełko w okładce, gdzie zawsze można wrzucić luźne kartki – recepty, wizytówki czy ulotki. My polecamy zeszyt ze zdjęć – jest już dostępny w salonach Empik!

W bullet journalu dostępnym w Empiku znajdziecie między innymi naklejki do ozdobienia swoich wpisów!

Dlaczego bullet journaling staje się tak popularny?

Bujo wpisuje się w trend DIY (zrób to sam), pozwala zaplanować wygląd kalendarza w indywidualny sposób i zrealizować nawet najbardziej szalone koncepcje i pomysły. Dodatkowo, wokół bullet journala powstała cała społeczność utalentowanych rysowniczek i rysowników, którzy tworzą prawdziwe cuda w swoich zeszytach. Jeśli szukacie kreatywnych pomysłów na prowadzenie bujo, nie zostaniecie z tym sami – na Facebooku i Instagramie znajdzie wiele grup, które z dzielą się koncepcjami. Poszukajcie hasztagu #bulletjournaljunkies, aby znaleźć inspiracje i pomysły!

Czy zwykły notes pomoże zmienić nawyki?

TAK! To chyba najbardziej niesamowita cecha bujo! Okazuje się, że zapisanie planów na papierze i konieczność odnotowania postępów potrafi „zaczarować” nasze myślenie i nastawić mózg na osiąganie zamierzonych celów! Nieważne więc, czy chcesz wreszcie zacząć trenować, zostać mistrzem gotowania czy może zacząć oszczędzać, bujo może w tym pomóc!

Od czego zacząć?

Przedstawiliśmy Wam najważniejsze założenia przy tworzeniu bullet journali. Co teraz? Wystarczy zacząć tworzyć. Nie przejmujcie się, że na początku będziecie skreślać, wymazywać i rozmazywać! O to właśnie chodzi w bujo – tylko tak wypracujecie najlepszy, bo WŁASNY styl! A jeśli chcecie pochwalić się swoimi realizacjami, użyjcie hashtaga #papierowydizajn lub oznaczajcie Papierowy Dizajn na Facebooku! My zaś myślimy nad ciekawym konkursem dla Was ?

Bullet Journal dostępny w Empiku

Podobne posty

Skomentuj

You must be logged in to post a comment.