Czy papier może być eko?

Ekologia to już na szczęście nie tylko puste marketingowe hasło. W ostatnich latach coraz więcej firm zwraca ogromną uwagę nie tylko na to, jak powstają oferowane przez nie produkty, ale też na to, czy proces produkcji, opakowanie i dodatki są pozyskiwane w sposób zrównoważony, nie eksploatujący nadmiernie zasobów naszej planety. Czym w takim razie kierować się wybierając np. metki czy opakowanie do produktu? Jakie papiery rekomendujemy do ekologicznych projektów? Sprawdźcie!

Ekologiczne papiery z recyklingu

Wybierając papiery pochodzące z recyklingu, dajemy im drugie życie. W naszej ofercie dostępne są produkty w różnym stopniu zawierające przetworzony surowiec. Niektóre, takie jak Colorstyle Recycling czy SH Recycling, są zrobione z niego w 100%. Oprócz papierów stricte z recyklingu makulatury, mamy w swojej ofercie papiery zawierające również składniki pochodzące z owoców, kawy czy pestek! Więcej o nich przeczytacie w tym wpisie, a przykłady wykorzystania na przykład papieru z ziołami do opakowania kosmetyków czy metek wyprodukowanych z bawełny do opakowania ubrań zaprezentujemy Wam wkrótce.

Ekologiczne papiery nadające się do recyklingu

Obok papierów, którym dajemy nowe życie, są też takie, które można łatwo przetworzyć na nowy produkt. Bez obaw można je segregować, wrzucając do niebieskiego pojemnika. Przeciętne gospodarstwo domowe w Polsce “produkuje” rocznie około 60 kg makulatury – w tej chwili odzyskiwanych z tego jest ok. 35%, podczas gdy w niektórych krajach Unii jest to już 70%! To pokazuje, że przed nami jeszcze daleka, ale łatwa do pokonania droga, w której raz wyprodukowany papier będzie krążył po naszych domach i biurach w różnych formach, zostając z nami na dłużej! Wśród takich odzyskiwalnych papierów jest między innymi wspomniany wcześniej Crush czy Munken, który oprócz tego ma jeden z najważniejszych ekocerytfikatów na rynku.

La Lune

Papiery z certyfikatami eko

Wiele papierów w naszej ofercie ma certyfikaty, które gwarantują, że zostały wyprodukowane w sposób odpowiedzialny, redukujący odpady i oddziaływujące tylko w minimalny sposób na środowisko. Jednak oprócz nich, mamy też dwa papiery – Munken i Pergraphica, które mogą pochwalić się certyfikatem Cradle to Cradle. Ten certyfikat wydawany jest papierom, które zamiast generować odpady, tworzą surowce i składniki odżywcze. Przyznawany tylko na dwa lata (po tym czasie proces certyfikacji trzeba odnowić). Cradle to Cradle wpisuje się w filozofię gospodarki odnawialnej gwarantując, że w procesie produkcji nie będą powstawały odpady negatywnie wpływające na planetę.

Przyjazne dla środowiska papiery to coraz większa część oferty Papierowego Dizajnu. Już niedługo pokażemy Wam kolejną odsłonę naszego wzornika ECO. To nasza odpowiedź na Wasze potrzeby, by pracować na materiałach, przy których produkcji odpowiedzialnie korzysta się z wody i energii elektrycznej. I takich, które po wykorzystaniu nie będą zaśmiecać naszej planety. Jeśli potrzebujecie naszego wsparcia w wyborze – dajcie nam znać. Jesteśmy do Waszej dyspozycji – wystarczy do nas napisać