Dizajn na znaczkach pocztowych

Mały obszar przestrzeni roboczej można bardzo kreatywnie zagospodarować. Przykładem są znaczki pocztowe z projektami światowych dizajnerów oraz wizerunkami znanych ludzi. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej, aby dowiedzieć się, jak i dlaczego powstały.

Dowodem na to, że w filatelistyce coraz bardziej doceniamy dizajn jest projekt fotela na znaczku pocztowym opracowanego przez polskiego artystę, Romana Modzelewskiego. To ceniony projektant światowego dizajnu, ale również współtwórca ASP w Łodzi. Poczta Polska wyprodukowała kolekcję znaczków z trzema fotelami projektanta w ramach serii reklamującej „Polskie wzornictwo przemysłowe”, po to, aby docenić jego zasługi, To jednak nie jedyne wyróżnienie tej instytucji w kierunku znanych osobistości.

Roman Modzelewski, Fotel RM58. Źródło: Poczta Polska

 

Henryk Jędrasiak, Dziewczyna siedząca. Źródło: Poczta Polska

 

Znaczki z serii „Polskie wzornictwo przemysłowe” Źródło: Poczta Polska

Znaczki pocztowe z wizerunkiem gwiazd światowej muzyki

Amerykańska firma świadcząca usługi pocztowe United States Postal Service stworzyła serię znaczków pocztowych z wizerunkami gwiazd muzycznych. Wśród nich znalazły się takie osobistości jak: John Lennon, Janis Joplin, Jimi Hendrix, Elvis Presley, Johnny Cash, Lydia Mendoza, Ray Charles. Cała kolekcja znaczków pocztowych objęła aż 118 artystów. Pierwszy znaczek pocztowy z muzycznej serii wypuściła na rynek w 1969 roku.

Źródło: United States Postal Service

 

Źródło: United States Postal Service

Znaczki nieoczywiste: W hołdzie dla muzyki Dawida Bowie’go i innych artystów

Innymi przykładami są również znaczki z ikonami okładek z płyt Davida Bowie’go, które powstały jako seria Music Giants Special. Wyróżnione na znaczkach ikony dotyczyły następujących sześciu płyt artysty: Hunky Dory (1971), Aladdin Sane (1973), Heroes (1977), Let’s Dance (1983), Earthling (1997) i Blackstar (2016). Ponadto z okazji premiery kolekcji znaczków w sprzedaży były też pamiątki artysty, plakat i album.

Źródło: dezeen.com

Pamięć wiecznie zaklęta w znaczkach

Inspirującym projektem filatelistycznym jest pewna seria znaczków. Powstała z okazji setnych urodzin dziesiątki osób, które zasłynęły z wielu osiągnięć w różnych dziedzinach. Kto zasłużył na wyróżnienie? Między innymi: brytyjska agentka wykonawcza do spraw operacji specjalnych Noor Inayat Khan. Była jedyną muzułmańską bohaterką działającą podczas II wojny światowej dla Wielkiej Brytanii.

Źródło: noormemorial.org

Podobizna Alec’a Guinnessa również widnieje na znaczku pocztowym. Był on cenionym brytyjskim aktorem filmowym i teatralnym. Za rolę podpułkownika w filmie „Most na rzece Kwai” zdobył Oscara i całe swoje życie poświęcił aktorstwu. W 1980 roku za swoje zasługi aktorskie zdobył Oscara Honorowego.

Wśród wyróżnionych osób na znaczkach znaleźli się również: Kenneth More, Dylan Thomas, Boy Plomley, Max Perutz, Joan Littlewood.

A Wy znacie jakieś ciekawe przykłady znaczków pocztowych? A może macie swoje ulubione? Podzielcie się z nami w komentarzach.

Tekst: Małgorzata Kalbarczyk-Leonczuk

Podobne posty