Domy z papieru? Tańsza alternatywa dla szkła i betonu

1995 r. – trzęsienie ziemi dewastuje Kobe

1999 r. – katastrofalne w skutkach trzęsienie ziemi w Turcji

2001 r. – dramatyczne skutki trzęsienia ziemi w Indiach

Inne miejsca, różne światy, tak samo tragiczne wydarzenia. Wszędzie tam pojawiał się światowej sławy architekt Shigeru Ban, aby pomagać w odbudowie. Jego domy z papieru Paper Log House dały schronienie wielu ofiarom katastrof naturalnych. Paper Log House Shigeru Ban

Z papieru powstawały także kościoły czy szkoły. Konstrukcje są wytrzymałe i wodo- oraz ognioodporne. Nie ulegną gryzoniom czy innym szkodnikom. Co więcej, po kilku czy kilkunastu latach mogą zostać poddane recyklingowi.

Poniżej Paper House, postawiony przez Shigeru Bana nad Jeziorem Yamanaka w Japonii. Został zbudowany ze 110 papierowych tub wysokich na 2,7 m.

paper house shigeru ban yamanaka

paper house shigeru ban yamanaka

W ślady Japończyka idzie wrocławski architekt Jerzy Łątka, który zaprojektował Domy Treningowe dla osób, wychodzących z bezdomności. Domy mają być tanie i proste w produkcji. Mogą mieć kilka pomieszczeń. Aktualnie główną przeszkodą w realizacji projektu jest brak środków. Projekt jest dopracowywany. Domy mogłyby także służyć ludziom w przypadku katastrof naturalnych, np. na terenach popowodziowych. W naszym klimacie mają wytrzymać kilka lat.

Domy Treningowe

 

 

 

Podobne posty