Fazy księżyca w akwarelowych kompozycjach zmieniające się w zależności od pory roku naniesione na designerskie papiery od Arctic Paper – wszystko to i jeszcze więcej już wkrótce znajdziecie w La Lune – najnowszym projekcie corocznego konkursu Munken Agenda. Tym razem obejrzycie efekty pracy zdolnych studentów z paryskiej uczelni École Estienne, którzy przedstawili swoją autorską interpretację naturalnego satelity Ziemi.

O projekcie Munken Agenda
Inicjatorem corocznego konkursu jest polska firma Arctic Paper, która w malowniczej szwedzkiej wiosce Munkedal produkuje wyjątkowy papier Munken. To na jego kartach studenci z całej Europy mogą umieścić swoje designerskie, graficzne pomysły, jednocześnie rozwijając umiejętności i talenty. Jak zaznaczają inicjatorzy – projekt owszem, ma promować kreatywne materiały drukowane, ale przede wszystkim – umożliwiać młodym ludziom rozwinięcie skrzydeł pod okiem nieco bardziej doświadczonych osób. Podkreślają również, że cenne jest dla nich świeże spojrzenie młodych twórców, już od początku zakorzenionych w kulturze cyfrowej.
W poprzednich edycjach Munken Agenda młodzież skupiła się między innymi na różnorodności języka, czy chociażby na ciekawym zjawisku ambiwalentnych, słodko-gorzkich uczuć. Musimy przyznać, że efekty pracy młodych grafików z całego świata wraz ze współpracą Arctic Paper bywają naprawdę zaskakujące. Już wkrótce będziecie mogli się o tym przekonać.

La Lune – Dzień zaczyna się o północy
Arctic Paper na północ 22 października zapowiedziało premierę najnowszego kalendarza konkursowego. Data ta, a raczej godzina, nawiązuje do tematyki całego projektu, którego hasłem przewodnim jest: Dzień zaczyna się o północy. Godzina łącząca dzień z nocą przedstawiona została jako czas nieograniczonej i niezmierzonej kreatywności, identycznej dla rozmaitych ludzi, a jej wizualizacja przybrała postać akwarelowego księżyca, zmieniającego kształty i kolory w zależności od pory roku i natężenia światła. Wrażenie robi zarówno efemeryczna idea projektu, jak i jego doskonałe w każdym calu wykonanie.


Materiały w księżycowym projekcie
Na szczególną uwagę zasługują papiery z rodziny Munken Design tworzące wyjątkowy kalendarz konkursowy. Jest to między innymi krystalicznie biały Munken Kristall, na którym znalazły się chłodne, zimowe miesiące, a także kremowy Munken Pure odzwierciedlający ciepłe światło przyjemnych, letnich dni. Swoje odbicie w materiałach drukowanych znalazły także wiosna i jesień – dla pierwszej z nich jest to Munken Polar, a dla drugiej Munken Lynx. Każdy z papierów narodził się w klimatycznej szwedzkiej wiosce, a ich produkcja bazowała i bazuje nie tylko na wysokiej estetyce, ale i trosce o środowisko.

Więcej informacji o projekcie Munken Agenda 2020 La Lune można znaleźć na stronie internetowej kampanii: www.arcticpaper.com/lune. Znajduję się tam m.in. film, który przedstawia projektantów kalendarza.
Dane techniczne kalendarza:
– Okładka: Munken Pure 400 g/m²
– Środek: Munken Kristall 120 g/m², Munken Kristall Rough, Munken Polar Rough,
Munken Lynx Rough i Munken Pure Rough 100 g/m²
– Maszyna drukująca: Komori, Lithrone S40P Hybride Print Technology.
5 kolorów (CMYK + PMS Reflex Blue).
– Farba: Atrament Toyo, Flash Dry, PMS Reflex Blue
– Drukarnia: Göteborgstryckeriet, Gothenburg, Szwecja
– Introligatornia: Förlagshuset Nordens Grafiska, Malmö, Szwecja
Autor: Magdalena Kopeć