Nie wiemy, czy zdajecie sobie z tego sprawę, ale papier może być ekologiczny na wiele sposobów. Tworząc nowy wzornik ekologicznych papierów ozdobnych, chcieliśmy zaproponować Wam wybór pomiędzy samymi dobrymi opcjami. Każdy z naszych papierów może pochwalić się ekologicznym certyfikatem, a je wszystkie zebraliśmy w eko-przewodniku i dołączyliśmy do wzornika. Teraz, znając finalne zastosowanie Waszego produktu, możecie sami zdecydować, jakie właściwości powinien mieć dany papier i jak wpisuje się w historię, którą tym produktem chcecie opowiedzieć. Aby pokazać Wam, jakie macie możliwości, zebraliśmy poniżej kilka głównych informacji o najważniejszych certyfikatach.
Po co są certyfikaty?
Coraz szersze grono przedsiębiorstw stara się o otrzymanie certyfikatu jakości. Cóż, nie da się ukryć, że posiadanie takiego oznaczenia to idealny sposób na to, by przyciągnąć do siebie wymagających klientów, których interesują wyłącznie najwyższej jakości produkty i usługi. Nie inaczej sytuacja wygląda w branży papierniczej. Warto jednak nieco bardziej zagłębić się w ten temat, bowiem w przypadku przemysłu papierniczego i drzewnego, certyfikaty niosą za sobą wiele istotnych informacji.
Głównym zadaniem certyfikacji jest wskazywanie produktów bądź usług, które powstały zgodnie z określonymi standardami – środowiskowymi i/lub społecznymi.
Dlatego certyfikacja, choć służy konsumentom, którzy są zainteresowani tym, skąd pochodzą oraz w jaki sposób powstają towary, które kupują, to odnosi się natomiast do producentów, którzy zdecydowali się podporządkować ustalonym regułom dotyczącym pozyskiwania surowców/produkcji/przetwórstwa/pakowania/ transportu/dystrybucji.
Aby otrzymać upragnioną „odznakę” na etykiecie produktu, towar musi przejść długą drogę – od spełnienia kryteriów i wskaźników wyznaczonych standardów, przez wielokrotną weryfikację czy standardy te są należycie przestrzegane, aż po akredytację i w końcu etykietowanie.
Typy certyfikacji – co warto o nich wiedzieć?
Choć certyfikatów w branży papierniczej i gospodarce drzewnej jest naprawdę sporo, możemy wyróżnić trzy zasadnicze typy certyfikacji, które dotyczą:
• pozyskiwania surowca – ten typ dotyczy sposobu pozyskiwania surowca (np. jego uprawy) i w przypadku produktów papierniczych gwarantuje, że drzewo pochodzi z lasów zarządzanych według określonych standardów środowiskowych i/lub społecznych.
• procesu przetwarzania surowców i produkcji końcowego towaru – ten typ skupia się na całym procesie produkcji lub na niektórych etapach pośrednich, które prowadzą od surowca (drewno) do końcowego produktu (papier) – certyfikaty tego typu odnoszą się więc przede wszystkim do wpływu procesów przetwarzania i produkcji na środowisko i/lub zdrowie ludzi.
• dystrybucji surowców lub gotowych produktów – ten typ certyfikacji koncentruje się głównie na zapewnieniu równych i sprawiedliwych warunków handlowych pomiędzy producentami surowców lub pomiędzy producentami a nabywcami.
Jakie certyfikaty są najważniejsze i najtrudniejsze do uzyskania?
Certyfikaty eko dotyczyć mogą wielu kwestii. Jednym z ważniejszych oznaczeń są te związane z makulaturą i recyklingiem. Warto bowiem wiedzieć, że jeszcze kilka lat temu na 60 kg zużytego w skali roku w Polsce papieru, jedynie 22 kg były poddawane recyklingowi… Pamiętaj, że włókna celulozowe można przetworzyć nawet siedem raz i otrzymany z nich papier nadal będzie dobry jakościowo. Dodatkowo papier produkowany z makulatury oszczędza nie tylko drogocenne drzewa, a także wodę i energię. Certyfikaty związane z recyklingiem to m.in. 100% recycling czy Recyclable.
Innymi, równie ważnymi certyfikatami w branży papierniczej, na której warto zwrócić uwagę są m.in.:
FSC – przeznaczony dla produktów gospodarki leśnej, a więc i papieru, przyznawany firmom zainteresowanym zrównoważonym korzystaniem z zasobów leśnych, ochroną przyrody i respektowaniem praw ludności powiązanej z obszarami leśnymi.
* Ecolabel dla produktów papierniczych – jest ogólnym oznaczeniem ekologicznym przyznawanym produktom nowym i przetworzonym. Definiuje ono kryteria emisji, zużycia energii, pochodzenia surowców i zawartości określonych środków chemicznych.
* PEFC – przeznaczony dla produktów, które wspierają odpowiedzialną gospodarkę leśną – produkcja takich towarów nie przyczynia się do niszczenia drzew i łamania prawa człowieka.
* Nordic Swan – przeznaczony dla producentów, importerów oraz sprzedawców produktów, które spełniają określone kryteria ekologiczne w Norwegii, Szwecji, Danii, Finlandii i Islandii. Kryteria odnoszą się do samego produktu, jak i całego procesu jego produkcji.
* Blue Angel – przeznaczony dla produktów, które są bezpieczniejsze od innych produktów tego samego rodzaju, uznanych w danej grupie produktów za liderów środowiskowych. Podczas kwalifikowania produktów do certyfikatu ocenia się m.in. oszczędność surowca, oszczędność zanieczyszczeń, ograniczenie hałasu, eliminację lub ograniczenie ilości odpadów i możliwość ponownego ich użycia.
* The EU Flower – przeznaczony dla produktów, które zostały sprawdzone przez niezależne jednostki w zakresie spełnienia rygorystycznych kryteriów ekologicznych i użytkowych.
* C2C (Cradle to Cradle) – certyfikat Cradle to Cradle oznacza, że wszystkie półprodukty możemy oddać do recyklingu – chodzi więc o wytwarzanie produktów w taki sposób, aby zużyty materiał mógł być później przetworzony w dalszej produkcji.
Oczywiście oprócz certyfikatów stricte ekologicznych, znajdziemy również certyfikaty mówiące o tym, że papier jest odpowiedni do zadań specjalnych 🙂 Specjalne oznaczenie mają m.in. papiery odpowiednie do kontaktu z żywnością, przeznaczone do opakowania produktów dla dzieci albo takie, które powstają z zaangażowaniem mniejszej ilości celulozy. To dotyczy m.in. ulubionego przez Was papieru Crush, gdzie zastępujemy ją resztkami z kokosa czy winogron czy Refit wytwarzanego z dodatkiem bawełny. Z kolei papiery z recyclingu i te nadające się do recyclingu tworzą piękny ekosystem zamkniętego obiegu – gospodarka cyrkularna jest na wyciągnięcie ręki! Opisy certyfikatów znajdziecie w przewodniku, będącym częścią naszego nowego wzornika ? Zamawiajcie go u naszych Doradców ds. Papieru, a także naszych partnerów.