Scroll Top

Historia CPN-u według Patryka Hardzieja

Jadę na cepeen, mówili rodzice, choć na początku nie wiadomo było, czym owy cepeen jest. Mówili tak, nawet gdy legendarne stacje paliw zniknęły z interesu i zastąpiły je inne, komercyjne. Ale co my będziemy Wam opowiadać, skoro perfekcyjnie zrobił to Patryk Hardziej w albumie CPN. Znak, identyfikacja, historia oraz zrobi to podczas cyklu wykładów. Spójrzcie.

 

CPN Patryk Hardziej
Źródło: karakter.pl

Słowo o Patryku Hardzieju

Według etykiety powinniśmy najpierw przedstawić autora i tak też zrobimy. Przed Wami Patryk Hardziej – urodzony w szczęśliwym roku pożegnania z komunizmem. Jak pisze o sobie, jest multidyscyplinarnym, działającym na skalę międzynarodową ilustratorem, grafikiem i researcherem. Wykłada na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, a w wolnych chwilach inicjuje, wymyśla i tworzy. Na przykład do życia powołał Drugą Ogólnopolską Wystawę Znaków Graficznych, dzięki czemu 5 krajów z całego świata mogło zaznajomić się z twórcami i dziełami polskiego designu. Ponadto był współkuratorem wystawy Karol Śliwka. Polskie Projekty, Polscy Projektanci., o której pisaliśmy w kontekście Barbary Hoff. W swoim portfolio chwali się także współpracą z największymi markami i organizacjami jak Amnesty International, BMW, a nawet z Ministerstwem Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego Nowej Zelandii. To oczywiście nie wszystko, co moglibyśmy, lub co mógłby powiedzieć o sobie Patryk Hardziej. Może powie o nim więcej ciekawa, dwujęzyczna publikacja, o której poniżej.

CPN. Znak, identyfikacja, historia 

Choć cepeen cieszył się wielką sławą (od niedawna cieszyć się może z powrotem, bo PKN Orlen S.A. dało sieci drugie życie), nie doczekał się tak rzetelnej publikacji, jak ta Patryka Hardzieja. I owszem, w środku CPN. Znak, identyfikacja, historia znajdziecie rys historyczny polskiego przemysłu naftowego, lecz twórca skupił się przede wszystkim na identyfikacji wizualnej oraz znaku graficznym. A pisząc o tym, wspomniał o twórcach charakterystycznego, pomarańczowego logo – Ryszardzie Bojarze, Stefanie Soliku i Jerzym Słowikowskim. Książkę Patryka Hardzieja szczególnie polecamy teoretykom i praktykom projektowania, ale i wielbicielom Centrali Produktów Naftowych 😉

O publikacji na żywo

W więcej szczegółów publikacji nie będziemy się zagłębiać, ponieważ autor zrobi to najlepiej. Na przykład podczas wykładów na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, w Księgarni Karakter w Krakowie czy na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, a także już w grudniu w Warszawie. Szczegóły na profilu facebook’owym Studio Hardziej. Według nas, i nie tylko według nas, warto tam być!
Choć sprawcą całego zamieszania jest Patryk Hardziej, publikacja nie ukazałaby się, gdyby nie drukarnia Readme, wydawnictwo Karakter, PKN Orlen S.A. no i nasz skromny papier Pergraphica Classic Rough 120g.

O publikacji:
Tłumaczenie: Michał Szymonik
Rodzaj okładki: twarda
Papier: Pergraphica Classic Rough 120g
Wymiary: 305 mm × 215 mm
Liczba stron: 200
Data publikacji: 8 listopada 2019

Publikację kupicie w sklepie internetowym wydawnictwa Karakter

Autor: Magdalena Kopeć

 

Podobne posty

Skomentuj

You must be logged in to post a comment.