Świat jest pełen wielu utalentowanych artystów, którzy tworzą znakomite iluzje optyczne w swoich ilustracjach. Niesamowite efekty wizualne zdumiewają odbiorców na całym świecie. Oto kilka wybranych dzieł wyjątkowych artystów.
Korzenie współczesnej iluzji optycznej znanej jako Op Art w ilustracjach mają swój początek w sztuce kinetycznej. Pierwsze iluzje ilustracyjne powstały w latach 50. XX wieku. Jednak warto pamiętać, że pierwsze projekty powstały w 1915 roku. Najsłynniejszym z nich była ilustracja o nazwie „Waza Rubina” stworzona przez duńskiego psychologa Edgara Rubina i do dziś jest bardzo popularnym dziełem.

Aakash Nihalani to nowojorski artysta, który w swoich ilustracjach wykorzystuje trójwymiarowy efekt do prezentowania iluzji optycznych. Początkowo w wielu swoich projektach wykorzystywał specjalną taśmę, aby jego prace bardziej skłaniały do refleksji i oszukiwały ludzkie umysły. Dopiero z czasem zdecydował się na pracę z metalem i drewnem, co pozwoliło mu doskonalić się w rzeźbiarstwie. Najbardziej charakterystyczne w jego pracach są geometryczne kształty oraz użycie stonowanych kolorów podkreślonych jednym wybranym kontrastowym kolorem.
Sztuka iluzji ilustracyjnej na przykładach body paintingu
Wiele współczesnych form sztuki wizualnej jest zaprojektowanych tak, aby odbiorca dwa razy spoglądał na dzieło i poddał się niezwykłemu efektowi optycznego złudzenia. Niezależnie od tego, jak bardzo precyzyjnie wykonywane są malowidła na ciele, nie zapominajmy o tym, że to wciąż forma wykorzystująca moc wizualnych sztuczek.
W złudzeniach optycznych wykorzystywanych w body paintingu nie ma sobie równych Natalie Fletcher. Jej prace charakteryzują się czarnymi konturami, które sugerują ruch wzdłuż skóry. Nie bez powodu wykorzystuje żywe kolory, dzięki którym można odnieść wrażenie, że niektóre fragmenty sylwetki modelki zapadają się.


Świetną artystką, który wykorzystuje złudzenia optyczne w ilustracjach natury i zwierząt jest Gesine Marwedel. Perfekcyjnie łączy wszelkie zniekształcenia ciała i mistrzowsko operuje feerią barw. To jednak nie wszystko. W jej ilustracjach można wyraźnie dostrzec, że przekształca ludzi w piękne zwierzęta. Wystarczy zatrzymać wzrok na dłużej na jej ilustracjach, aby dostrzec w nich ludzi.

Innym ciekawym przykładem wykorzystania iluzji optycznych w ilustracjach są prace tworzone przez Hikaru Cho. Głównym tematem jej prac są ludzkie kompleksy i ograniczenia. Pęknięta warstwa głowy i druga twarz ukryta pod nią czy zamek błyskawiczny rozpięty na plecach kobiety to bardzo surrealistyczne, oddziałujące na wyobraźnię ilustracje. Artystka pokazuje przez swoje prace w technice body painting, że wszyscy mamy kompleksy i nie powinniśmy ich ukrywać. Wykorzystuje przy tym piękną gamę kolorów.


O tym, że kolor może wpłynąć na odbierany przez nas obraz i uczynić z niego iluzje pisaliśmy przy ogłaszaniu nowego wzornika IQ Color.
Jeśli znasz jakieś inne ciekawe przykłady złudzeń optycznych w ilustracjach – podziel się z nami swoimi przykładami w komentarzu!