Inktober czyli jesienna kreska

Lubicie rysować długopisem, piórem, cienkopisem? Robicie to profesjonalnie, a może po prostu to Wasz sposób na spędzanie wolnego czasu? Jeśli tak, to Inktober jest dla Was. To inicjatywa dla artystów, zawodowych jak i amatorów, z całego świata. Pomysł jest prosty – przez cały październik (ang. October) tworzycie prace przy użyciu tuszu (ang. ink) i umieszczacie je w sieci. A dzisiaj pokazujemy efekty tegorocznej akcji.
Instagram, @illsaurus

Za tym globalnym wyzwaniem artystycznym stoi ilustrator i rysownik Jack Parker. Inktober zainicjował w 2009 roku. To był jego sposób na rozwijanie swoich umiejętności i promowanie rysowania. Od tamtej pory akcja eksplodowała – co październik przyłączają się do niej dziesiątki tysięcy artystów z całego świata.

Czarny tygrys
Instagram @devinellekurtz

Jakie są zasady? Proste, ale też wymagające. Jeśli chcecie dołączyć do inicjatywy, to musicie się przygotować na cały miesiąc tworzenia rysunków oraz ich regularne umieszczanie w mediach społecznościowych, z odpowiednim hasztagiem – #inktober. Napisaliśmy już, że Inktober to wyzwanie – cała trudność polega na tym, by stworzyć jeden rysunek dziennie, czyli w czasie akcji każdy publikuje aż 31 prac! Jeżeli komuś zabraknie pomysłu, może skorzystać z przygotowanej przez Parkera listy ze słowami-inspiracjami. W tym roku były to np. spokojny, pieczony/prażony, drogi, okrutny, kurczak, butelka.

Instagram @tranquil
Instagram @natalianamaka

W pierwszych latach wyzwania rysunki powstawały tylko przy użyciu technik tradycyjnych – tuszu, cienkopisów, brush penów. Dzisiaj dozwolone są też prace tworzone z wykorzystaniem technik cyfrowych. Oprócz rysunków może pojawić się też kaligrafia i liternictwo, a także kolor, ale tylko jeden, bo chodzi tutaj o prostotę.

Instagram @thevaporsyncrat

Zastanawiacie się, po co to szaleństwo? Codzienne rysowanie to sposób na kształtowanie pozytywnych nawyków i rozwijanie umiejętności. Można podszkolić się z lineartu czy posługiwania się stalówką. To również sposób na rozbudzenie kreatywności, która procentuje nie tylko przy tworzeniu ilustracji. Przede wszystkim to świetna zabawa kreską i różnymi stylami, która przypomina, jaką radość może dawać rysowanie.

Jeśli braliście udział w akcji, koniecznie nam o tym napiszcie i pokażcie swoje prace. Oznaczcie swoje posty na Instagramie oprócz #inktober również hasztagiem #papierowydizajn! Możecie też wrzucać prace na naszego Facebooka. Zapraszamy!

Instagram @carolquinn

Podobne posty