Zwolenników kalendarzy lub plannerów jest wielu, a plusy i minusy obu rozwiązań można by wymieniać bez końca. Miłośnicy kalendarzy już od września zaczynają poszukiwać tego jedynego, który będzie służył im w nowym roku. Natomiast osoby kochające plannery, korzystają z nich przez cały rok i w każdej chwili z czystym sumieniem mogą zdecydować się na nowy lub dodatkowy. Wybór plannerów jest ogromny, dlatego do selekcji najlepszych pozycji zaprosiliśmy mistrzów w tej dziedzinie – sklep NOTEKA.

Jak wspomnieliśmy na początku – z plannera możemy zacząć korzystać w dowolnym momencie roku. Wymaga to jednak od nas trochę pracy, ponieważ musimy sami uzupełniać daty. Mimo to, wiele osób uważa własnoręczne ułożenie planu za duży plus. NOTEKA dzieli plannery na dwie kategorie wynikające z ich układu tygodniowego – pionowy i poziomy. Najczęściej wybierany planner to ten w wersji pionowej. Choć w naszej opinii układ poziomy jest równie interesujący.
W ofercie NOTEKI znajdziemy polskie marki takie jak: Mleko Living (dawne Studio of Basic Design), Magdalenę Tekieli oraz duński Notem, który oferuje plannery w różnych rozmiarach i układach.
Układy pionowe
Czym jest układ pionowy? To rodzaj layoutu przeznaczony dla osób, które traktują planner jako listę zadań lub spotkań. Pionowy podział stron zapewnia odpowiednią ilość miejsca na krótkie, hasłowe zapiski, które możemy rozwinąć w dodatkowej stopce u dołu strony.
NOTEKA posiada w ofercie trzy plannery z układem pionowym:
- Notem Milo Weekly Planner
- Weekly Journal od Mleko Living
- Planner biurkowy (biuwar) od Notem
Notem Milo Weekly Planner
To tygodniowy planner o rozmiarze 170×235 mm (B5+). Swój większy rozmiar osiąga kosztem grubości – posiada rozkładówkę jedynie na 23 tygodnie, czyli starczy nam na niecałe pół roku użytkowania. Ma to swoje plusy – nie musimy obciążać pleców dodatkowym ciężarem (planner waży jedynie 125g). Ponadto, oprócz komfortowej wagi, jego rozmiar zdecydowanie ułatwi codzienne użytkowanie – większa od standardowej rozkładówka zapewni więcej miejsca na notatki. Dodatkowo znajdziemy w nim przestrzeń na „tygodniowe priorytety”, które pozwalają na uporządkowanie tygodnia, co z kolei sprawia, że planowanie to czysta przyjemność. Milo to planner stacjonarny – miękka, beżowa okładka w dużą kratę zapewnia lekką wagę, ale jest też zdecydowanie bardziej narażona na wszelkie zagniecenia. Do niezaprzeczalnych plusów duńskiej marki należy fakt, iż kolekcja produktów skomponowana jest zgodnie z ideą mix&match, co oznacza, że wszystkie produkty (plannery i notesy) świetnie pasują do siebie w różnych konfiguracjach.

Notem Milo Weekly Notepad
To trochę inna propozycja niż poprzednia, a mianowicie Notem Milo Weekly Notepad to planner biurkowy. Z jego pomocą można w efektywny sposób ułożyć tydzień – na każdy dzień tygodnia przeznaczona jest osobna kolumna, a na dole strony miejsce na notatki. Format A4 pozwala na wygodne zapiski, może też służyć jako podkładka pod myszkę. Przy codziennym używaniu wystarcza na ponad rok (ma 60 stron klejonych od góry).

Weekly Journal od Mleko Living.
Posiada on układ zbliżony do tego, proponowanego przez Notem – pionowy podział stron oraz wydzielenie miejsca na notatki. Ponadto zawiera karty miesięczne i tygodniowe, a w jego środku odnajdziemy także kartę z kalendarzem na lata 2019-2020. Weekly Journal ma format A5, a mimo to wystarcza na cały rok. Jego waga to zaledwie 200g. Planner posiada prostą, grafitową lub melanżowo-szarą okładkę, a co ciekawe – został w całości wykonany z recyklingowanego papieru. Poza tym jest poręczny i sprawdza się w codziennym użytkowaniu, choć miękka okładka może dla niektórych stanowić problem.

W tej kategorii nasze serca zdecydowanie skradł duński Notem, jego format przeważa nad koniecznością copółrocznej wymiany.
Układy poziome
Układ poziomy jest częściej wybierany przez projektantów. Taki podział stron zapewnia więcej miejsca na notatki – zyskujemy dodatkową pustą stronę. W tej kategorii występują plannery całoroczne.
Notem Weekly Journal Even
To poręczny planner dostępny w dwóch kolorach płóciennej okładki: ceglanym oraz granatowym, co sprawia, że na pewno nie zagubi się na naszym biurku. Ma wymiary 133×187 mm (B6+) i waży 275g. Jego poziomy układ podzielony jest na widok roczny, widok tygodniowy (lewa strona), miejsce na notatki (prawa strona), listy zadań, miejsce na kontakty oraz na ważne zapiski. Nie pozwala on na rozpisywanie się, ale zdecydowanie jest jedną z ciekawszych propozycji, która podbiła serca naszych klientów.

Notem Work Journal Even
Planner ten jest spełnieniem marzeń wszystkich, którzy kochają idealnie zorganizowany dzień pracy. Szukaliśmy takiego produktu wiele miesięcy. Work Journal to dziennik, który ułatwia planowanie spotkań oraz odnalezienie się w natłoku spraw, a ponadto wystarcza na 2-3 miesiące intensywnego planowania i sporządzania obszernych notatek. Poza tym jest największy ze swoich książkowych kolegów – jego wymiary to 185x250mm oraz najcięższy – jego waga to aż 500g. Mimo pokaźnych rozmiarów i niemałej wagi układ plannera wynagradza wszystko – posiada podział na widok roczny, widok miesięczny, widok dzienny z miejscem na listę zadań, listę maili/ telefonów, listę spotkań, listę do zapamiętania na dzień następny, a także miejsce na notatki z datą, planner projektowy z podziałem na mniejsze zadania, planner długoterminowy z podziałem na cele osobiste i zawodowe. Jego atutem jest piękne i dokładne wykonanie – płócienna okładka w kolorze beżowym lub zielonym jest idealnie wykończona, a pomarańczowa, wewnętrzna wyklejka jest najwyższej jakości. Notem Work Journal Even to idealna propozycja dla osób, które prowadzą swoją własną firmę.

Paper Love Planner
Dwa rodzaje plannerów od naszej rodzimej projektantki Magdaleny Tekieli. NOTEKA twierdzi, że to jeden z najpopularniejszych plannerów z ich oferty. Paper Love Planner to seria najbardziej eleganckich plannerów, która w tym roku obejmuje 4 wzory, a ich wspólnym mianownikiem są kolory ziemi. Z kolei zeszłoroczna edycja to okleina introligatorska imitująca skórę oraz wykończona w wielu kolorach (brązy, czerń, zieleń oraz granat). Dwa rodzaje zapięć – standardowe i japońskie, stanowią nie lada gratkę dla fanów Magdaleny Tekieli i nie tylko. Format 148×210 mm oraz układ poziomy z wydzieloną przestrzenią na każdy dzień (weekend połączony w jednym polu) zapewniają dużo miejsca na notatki. Poza podziałem tygodniowym znajdziemy tu kartki gładkie oraz te w trójkątną siatkę, która może służyć nie tylko jako miejsce na notatki, ale także do rysunku perspektywicznego. Usztywniona oprawa kryje na ostatniej stronie małą kopertę, przeznaczoną na wizytówki i dodatkowe zapiski. Plannery z serii Paper Love Eco ważą zwykle ok. 350 g. Bardzo ważnym aspektem jest fakt, iż oba w 100% podlegają recyklingowi.

Weekly Planner Basic Textures od Studio of Basic Design
To propozycja dla fanów minimalizmu i surowych materiałów. Matowa, foliowana okładka dostępna jest w dwóch wariantach – marmurowym oraz betonowym. Planner posiada układ poziomy z podziałem na widok roczny, tygodniowy z dodatkową stroną na notatki oraz pustym miejscem na zapiski. Rozmiar A5 sprawia, że jest poręczny, a waga 195g nie jest kłopotliwa.

Wybór plannera to zawsze kwestia indywidualna. Ich różnorodność jest na tyle duża, że z pewnością każdy z nich znajdzie swojego amatora – towarzysza na kolejny rok. Planner to bądź co bądź narzędzie, które powinno być jak najlepiej dopasowane do naszych potrzeb. NOTEKA oferuje wiele ciekawych pozycji, które mieliśmy przyjemność przetestować. Każdy z nich jest dostosowanych do indywidualnych potrzeb odbiorców. To, który wybierzemy, zależy już od nas samych, ale mamy nadzieję, że powyższe informacje przybliżyły Wam kwestie, na które warto zwrócić uwagę.