
Ogłoszony w tym roku kolor, który ma królować w naszych szafach, projektach i wnętrzach to…fioletowy! A konkretnie odcień Ultra Violet, który zdaniem Pantone sugeruje tajemnicę, mistycyzm i kontemplację.

Fioletowy ma też – zdaniem Pantone – kojarzyć się z kontrkulturą. W swoich stylizacjach używali go między innymi Prince czy David Bowie, ma być wyrazem indywidualności i pójścia na przekór utartym schematom. Jednocześnie jest też uważany za jeden z najbardziej „duchowych” kolorów według hinduizmu – barwa czakry-korony.
Kolor ten jest często związany z rytuałami medytacji i wyciszenia, pozwalającymi uciec na chwilę od życia pełnego pośpiechu, konieczności bycia ciągle w biegu, gdzie świat nie daje o sobie zapomnieć, wysyłając stale powiadomienia. Dlatego fiolet bywa często wybierany jako kolor przestrzeni do jogi, medytacji lub innych pomieszczeń, które zachęcają, by na chwilę odciąć się i wyciszyć.
Co ten wybór oznacza dla nas? Już dziś warto zastanowić się, jak wykorzystać Ultra Violet w naszych projektach, z czym go zestawić i jaki nastrój nim przekazać. Mamy dla Was krótki poradnik, jak ugryźć ten temat.

W opakowaniach i produktach, fiolet pozwala wydobyć elegancję, sprawia, że rzeczy wydają się bardziej wysublimowane, oryginalne i nowoczesne. Podobnie w projektach graficznych, Ultra Violet nadaje projektom głębi i siły. Kolor jest więc często wybierany przez marki luksusowe oraz kosmetyczne, chcące podkreślić swoją wyjątkowość.

Ultra Violet we wnętrzach pozwala na dodanie pazura do grzecznej, eleganckiej przestrzeni, jeśli zdecydujecie się na detal w tym kolorze. Barwa doda energii nowoczesnej stylizacji – wystarczy, że pojawi się na jednej ze ścian, na obrazie czy plakacie albo jako większy element – kanapa, szafa czy fotel.

Co ważne, mimo, że jest to bardzo odważny kolor, pasuje nie tylko do nowoczesnych, surowych wnętrz, ale również do tradycyjnych pomieszczeń, gdzie wnosi atmosferę ciepła i spokoju.

Ultra Violet tradycyjnie doskonale zestawia się z kolorami metalicznymi – złotem, srebrem i miedzią. Jednak eksperci Pantone przygotowali dla Was kilka dodatkowych zestawień, które pozwolą Wam wybrać najlepsze połączenie barw.
Jak sądzicie, czy Ultra Violet przyjmie się w przyszłym roku? A może okaże się nietrafionym wyborem, jak Marsala w 2015? Komentujcie na naszym profilu na Facebooku i wrzucajcie swoje pomysły na to, jak użyć koloru roku 2018!
