Kolor roku 2018 – sprawdź, co wytypował Pantone!

Ogłoszony w tym roku kolor, który ma królować w naszych szafach, projektach i wnętrzach to…fioletowy! A konkretnie odcień Ultra Violet, który zdaniem Pantone sugeruje tajemnicę, mistycyzm i kontemplację.

Kolor roku 2018 według Pantone
Kolor roku 2018 według Pantone

Fioletowy ma też – zdaniem Pantone – kojarzyć się z kontrkulturą. W swoich stylizacjach używali go między innymi Prince czy David Bowie, ma być wyrazem indywidualności i pójścia na przekór utartym schematom. Jednocześnie jest też uważany za jeden z najbardziej „duchowych” kolorów według hinduizmu – barwa czakry-korony.

Kolor ten jest często związany z rytuałami medytacji i wyciszenia, pozwalającymi uciec na chwilę od życia pełnego pośpiechu, konieczności bycia ciągle w biegu, gdzie świat nie daje o sobie zapomnieć, wysyłając stale powiadomienia. Dlatego fiolet bywa często wybierany jako kolor przestrzeni do jogi, medytacji lub innych pomieszczeń, które zachęcają, by na chwilę odciąć się i wyciszyć.

Co ten wybór oznacza dla nas? Już dziś warto zastanowić się, jak wykorzystać Ultra Violet w naszych projektach, z czym go zestawić i jaki nastrój nim przekazać. Mamy dla Was krótki poradnik, jak ugryźć ten temat.

Pantone: Kolor roku 2018
Pantone: Kolor roku 2018

W opakowaniach i produktach, fiolet pozwala wydobyć elegancję, sprawia, że rzeczy wydają się bardziej wysublimowane, oryginalne i nowoczesne. Podobnie w projektach graficznych, Ultra Violet nadaje projektom głębi i siły. Kolor jest więc często wybierany przez marki luksusowe oraz kosmetyczne, chcące podkreślić swoją wyjątkowość.

Źródło: Pinterest

Ultra Violet we wnętrzach pozwala na dodanie pazura do grzecznej, eleganckiej przestrzeni, jeśli zdecydujecie się na detal w tym kolorze. Barwa doda energii nowoczesnej stylizacji – wystarczy, że pojawi się na jednej ze ścian, na obrazie czy plakacie albo jako większy element – kanapa, szafa czy fotel.

Pantone: Kolor roku 2018

Co ważne, mimo, że jest to bardzo odważny kolor, pasuje nie tylko do nowoczesnych, surowych wnętrz, ale również do tradycyjnych pomieszczeń, gdzie wnosi atmosferę ciepła i spokoju.

Źródło: Pinterest

Ultra Violet tradycyjnie doskonale zestawia się z kolorami metalicznymi – złotem, srebrem i miedzią. Jednak eksperci Pantone przygotowali dla Was kilka dodatkowych zestawień, które pozwolą Wam wybrać najlepsze połączenie barw.

Jak sądzicie, czy Ultra Violet przyjmie się w przyszłym roku? A może okaże się nietrafionym wyborem, jak Marsala w 2015? Komentujcie na naszym profilu na Facebooku i wrzucajcie swoje pomysły na to, jak użyć koloru roku 2018!

Zestawienie Pantone Ultra Violet, źródło: https://www.pantone.com/color-of-the-year-2018

 

Podobne posty