Kosmiczna kopuła

Pisaliśmy niedawno o tym, jak bardzo kolor zmienia się w zależności od oświetlenia i otoczenia. Dziś sprawdzamy, jak papier wpływa na dźwięk. Do zgłębienia tematu zainspirowała nas instalacja Ul, przygotowana przez Studio Gang Architects. Interaktywna instalacja zrobiona z 2700 papierowych tub, w najwyższym miejscu ustawionych w 60 metrową kopułę. W środku zwiedzający mogą na własne oczy i uszy doświadczyć, jak materiał odbija światło i dźwięk.

Źródło: Studio Gang – „The Hive” (UL)

Wchodząc do środka szybko poczujemy się, jakbyśmy przenieśli się w inny wymiar. Na przykład, przez nieregularny kształt ścian i rodzaj materiału, dźwięk w pomieszczeniu rozchodzi się zupełnie inaczej. Kiedy więc wypowiemy wewnątrz wypowiemy zdanie, trzeba poczekać dłużej niż zwykle, aby usłyszeć własny głos. To efekt konstrukcji – zanim dźwięk odbije się od ściany i wróci do nas, mamy wrażenie, jakby nasze słowa trafiały w czarną dziurę. Daje to możliwość tworzenia spektakli czy eksperymentów akustycznych. Jednocześnie papier ma właściwości tłumienia pogłosu we wnętrzu – pewnie doskonale o tym wiecie, jeśli kiedykolwiek mieliście tapety w swoim pokoju 🙂

Źródło: Studio Gang, „The Hive” (UL)

Zastosowany materiał – a więc papierowe tuby – są niezwykle proste, a jednocześnie lekkie, przez co umożliwiają tworzenie tak gigantycznych konstrukcji. Dla porównania – kopuła jest tak wysoka, jak Zamek Królewski w Warszawie lub niższa wieża Kościoła Mariackiego w Krakowie!

Źródło: Studio Gang „The Hive” (UL)

Oprócz gigantycznej kopuły, na Ul składają się dwa mniejsze pomieszczenia, gdzie papierowe tuby również nakładają się na siebie, tworząc przestrzeń bardziej kameralną, idealną na małe koncerty.

Studio Gang Ul

Instalację można oglądać do 4 września w National Building Museum w Waszyngtonie.

Więcej inspiracji znajdziecie na naszym profilu na Facebooku.