
Pisaliśmy niedawno o tym, jak bardzo kolor zmienia się w zależności od oświetlenia i otoczenia. Dziś sprawdzamy, jak papier wpływa na dźwięk. Do zgłębienia tematu zainspirowała nas instalacja Ul, przygotowana przez Studio Gang Architects. Interaktywna instalacja zrobiona z 2700 papierowych tub, w najwyższym miejscu ustawionych w 60 metrową kopułę. W środku zwiedzający mogą na własne oczy i uszy doświadczyć, jak materiał odbija światło i dźwięk.

Wchodząc do środka szybko poczujemy się, jakbyśmy przenieśli się w inny wymiar. Na przykład, przez nieregularny kształt ścian i rodzaj materiału, dźwięk w pomieszczeniu rozchodzi się zupełnie inaczej. Kiedy więc wypowiemy wewnątrz wypowiemy zdanie, trzeba poczekać dłużej niż zwykle, aby usłyszeć własny głos. To efekt konstrukcji – zanim dźwięk odbije się od ściany i wróci do nas, mamy wrażenie, jakby nasze słowa trafiały w czarną dziurę. Daje to możliwość tworzenia spektakli czy eksperymentów akustycznych. Jednocześnie papier ma właściwości tłumienia pogłosu we wnętrzu – pewnie doskonale o tym wiecie, jeśli kiedykolwiek mieliście tapety w swoim pokoju 🙂

Zastosowany materiał – a więc papierowe tuby – są niezwykle proste, a jednocześnie lekkie, przez co umożliwiają tworzenie tak gigantycznych konstrukcji. Dla porównania – kopuła jest tak wysoka, jak Zamek Królewski w Warszawie lub niższa wieża Kościoła Mariackiego w Krakowie!

Oprócz gigantycznej kopuły, na Ul składają się dwa mniejsze pomieszczenia, gdzie papierowe tuby również nakładają się na siebie, tworząc przestrzeń bardziej kameralną, idealną na małe koncerty.
Instalację można oglądać do 4 września w National Building Museum w Waszyngtonie.
Więcej inspiracji znajdziecie na naszym profilu na Facebooku.