Maleńkie cuda z papieru

Czasem wystarczy maleńka rzecz, żeby cały dzień napełnił się uśmiechem. Z tego założenia wychodzi zapewne Raya Sader Bujana, artystka znana również jako Little Ray of Sunflower, której prace często nie przekraczają półtora centymetra!
Raya Sader Bujana czyli Little Ray of Sunflower

Raya wszystkie swoje prace tworzy z różnych rodzajów papieru, które pozwalają jej oddać detale miniaturowych prac – głównie z motywami roślinnymi. Kocha kaktusy, liście, kwiaty i zamyka je zarówno w naszyjnikach czy pierścionkach, jak i w mini-rzeźbach, które zachwycą każdego, kto uwielbia niestandardową sztukę.

Raya Sader Bujana czyli Little Ray of Sunflower

Jej profil na Instagramie ma dziś ponad 63 tysiące obserwujących, wśród nich wielu artystów. Mimo, że miniaturowe kwiaty, kolczyki i naszyjniki nie należą do najtańszych, sklep Little Ray of Sunflower na Etsy cieszy się ogromnym powodzeniem. Z drugiej strony, są to naprawdę wyjątkowe rzeczy – zrobienie jednej miniaturowej rzeźby zajmuje Rayi kilkanaście, a często nawet kilkadziesiąt godzin.

Naszyjniki Little Ray of Sunflower na Etsy

Raya mówi sama o sobie, że jest „papierową artystką”. Ta była studentka architektury, po przeprowadzce z Wenezueli do Hiszpanii długo starała się odnaleźć swoją twórczą drogę. Mimo, że w Ameryce Południowej była już na finiszu studiów, po przyjeździe do Barcelony nie mogła się zmobilizować do powrotu na uczelnię, a kiedy już jej się to udało…szybko zorientowała się, że to jednak nie ten kierunek, w którym chce się rozwijać. W końcu uznała, że to, co naprawdę ją kręci, to tworzenie z papieru! Wszystkie jej prace są tworzone ręcznie w atelier w Barcelonie. Artystka przyznaje, że nie ma ulubionego papieru, choć stara się, aby wszystkie mikro-rzeźby były eko, więc wyszukuje jak najwięcej materiału z recyclingu.

Kwiaty doniczkowe Little Ray of Sunflower

Talent dziewczyny szybko został doceniony – od 2008 roku artystka koncentruje się już tylko na papierowej sztuce. Ma za sobą kilkanaście wystaw, niezliczone publikacje i współpracę z takimi markami jak HP, Nissan, 7Up. Aktualnie pracuje nad kolejnym projektem – atletów wykonanych z papieru. Nowe realizacje można już oglądać na Behance.