Miejsca znaczone i papier mache

Jeśli komuś papier mache wciąż kojarzy się głównie z pracami plastycznymi uczniów podstawówek, to pora swój pogląd zrewidować.

Marta Rzepińska, studentka na Wydziale Rzeźby i Działań Przestrzennych na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu pokazuje jak wdzięcznym tworzywem jest własnie papier mache. Można z tak zwyczajnego materiału zrobić coś naprawdę pięknego. Z rozmachem, kreatywnie, robiąc wrażenie na widzach. To nie przypadek, że jej prace wchodzą w przestrzeń publiczną i doskonale się w nią wkomponowują.

„Fragmenty miejsc dla mnie ważnych zestawiam, łączę ze sobą, czy nawarstwiam jedno na drugie, pozostawiając dużą czystość i syntezę przedstawień. Brak fotografii i szkiców sprawia, że polegam jedynie na własnej pamięci. Nie jestem jednak w stanie zapamiętać wszystkich szczegółów. Dzięki temu obrazy, które pamiętam składają się z urwanych nie do końca określonych kadrów, które stanowią fascynację nad danym fragmentem przestrzeni. Reszta staje się być nieistotna” – podsumowuje artystka. I dodaje: „To przestrzeń publiczna, w tym przypadku głównie przestrzenie reklamowe stają się dla mnie inspiracją. To pewnego rodzaju chęć uporządkowania krajobrazu miejskiego i przywrócenia rzeźby w przestrzeń architektoniczną.”

Przyklaskujemy pomysłowi. Zamiast zalewu bilboardów i pośledniej jakości reklamy zdecydowanie wolimy surowe i minimalistyczne formy tworzone przez Martę Rzepińską. Oby więcej takich realizacji!

 

Marta Rzepińska Miejsca znaczone 2015 Marta Rzepińska Miejsca znaczone 2015

Marta Rzepińska Miejsca znaczone 2015

Marta Rzepińska Miejsca znaczone 2015

Marta Rzepińska Miejsca znaczone 2015

Marta Rzepińska Miejsca znaczone 2015

Marta Rzepińska Miejsca znaczone 2015

Podobne posty