Mikroskop za pół dolara

Rozłożony mieści się na kartce A4. Wygląda jak zabawka, ale jest w pełni funkcjonalnym mikroskopem optycznym. Zawiera soczewki, diodę LED i małą baterię. Przetrwa upadek z III piętra, pranie w pralce i nadepnięcie przez dorosłego mężczyznę.

Swobodnie może konkurować z klasycznym mikroskopem, jednak jest pozbawiony jego podstawowych wad. Nie jest tak jak on kruchy, nieporęczny i ciężki. Można go zabrać nawet na największe odludzie, wkładając chociażby do kieszeni. Niemożliwe? Zobaczcie sami:

 

Foldscope to mikroskop stworzony przez zespół Manu Prakasha z Uniwersytetu Stanforda. Mógłby zrewolucjonizować diagnostykę chorób, dręczących ludzkość od wieków. Lekarze z krajów rozwijających się i najbiedniejszych rejonów świata mogliby w szybki i tani sposób badać próbki. Pieniądze nie byłyby już przeszkodą. Koszt jednego mikroskopu to zaledwie 50 centów.

Foldscope papierowy mikroskop

Foldscope papierowy mikroskop Foldscope papierowy mikroskop Foldscope papierowy mikroskop Foldscope papierowy mikroskop Foldscope papierowy mikroskop

Podobne posty