Mohawk Renewal Hemp czyli nowość z naszego wzornika

Firma Mohawk jako jeden z głównych celów marki obrała ponowne zdefiniowanie sposobu pozyskiwania włókien i poszerzenia istniejącej definicji zrównoważonego wytwarzania papieru. Dziś papier Renewal Hemp prezentujemy jako jedną z pierwszych nowości w naszym najbardziej ekologicznym wzorniku. Odkrywając na nowo znane od dawna źródła włókien, takie jak np. konopie czy słoma, Mohawk zrobił ogromny krok do przodu – śmiało można powiedzieć, że spoglądając w przeszłość, odsłoniła się przed nimi zielona przyszłość! Dziś chcemy skupić się na papierze Mohawk Renewal Hemp i opowiedzieć Wam, jak duży ma wpływ na branżę papierniczą – zapraszamy!

Mohawk Renewal Hemp – co to za papier?

Mówiąc w skrócie – papier Renewal Hemp wykonany jest aż w 30% z włókien konopnych. Pewnie zastanawiacie się, jak to w ogóle możliwe?

Z uwagi na budowę roślin konopiowatych są one idealne do produkcji papieru, ale również i tekstyliów. Właśnie dlatego włókna konopne były od dawna używane w amerykańskim przemyśle do produkcji tkanin, lin i papieru – jednak w latach XX wieku zmieniło się prawo i proceder ten został wstrzymany. Dziś powracamy do korzeni i możemy cieszyć się wspaniałej jakości papierem wyprodukowanym w ekologiczny sposób!

Papier Renewal Hemp powstaje z łyka konopnego, które stanowi około 80% całości łodygi. Dzięki specjalistycznej technologii oddzielane są długie włókna, wewnątrz których znajduje się łyko miękkie zawierające ponad 70% celulozy. Włókno konopne dociera do zakładu w belach masy włóknistej, które następnie są mieszane z włóknami uzupełniającymi i voila! Uzyskujemy wysokojakościowy, drobny papier drukarski.

Papier z konopi – dlaczego to dobry pomysł?

Zalet produkowania papieru z konopi jest całkiem, całkiem sporo. Przede wszystkim warto wspomnieć, że przekształcenie łyka konopnego w miazgę wymaga użycia znacznie mniejszej ilości chemii, wody i energii niż ma to miejsce w przypadku przemysłu drzewnego. Takim zrównoważonym rozwiązaniom mówimy stanowcze TAK!

Po drugie, mimo rozwoju technologii, zapotrzebowanie na papier jest coraz większe. Drzewa, które są aktualnie głównym surowcem wykorzystywanym przy produkcji papieru, rosną od 7 do nawet 35 lat. Zaś konopie dojrzewają w zaledwie w 90 dni! Co więcej, uprawa konopi nie jest wcale skomplikowana, a do tego jest bardzo ekologiczna – oczyszczające właściwości tej rośliny są doceniane na całym świecie.

Dodatkowo, biomasa konopna jest bardzo wydajna, a wyprodukowany z niej papier cechuje się dużą wytrzymałością, elastycznością i szerokim zakresem zastosowania.

Papier Mohawk Renewal Hemp – zastosowanie i szczegóły

Papier Mohawk Renewal Hemp produkowany jest w 3 kolorach:

  • clean white – naturalny biały,
  • fiber white – kremowy z wtrąceniami,
  • flower – zielony.

Papier sprzedawany jest w dwóch formatach: 635 x 695 oraz 611 x 1016.

Wyjątkowe właściwości konopi sprawiają, że papier  Renewal Hemp nadaje się do wielu różnych zastosowań, wśród których warto wymienić m.in.:

  • opakowania,
  • torebki,
  • okładki,
  • teczki,
  • wizytówki,
  • albumy fotograficzne.

Papier z konopi – technologia druku

Papier daje możliwość druku w technologii offsetowej i sitowej, zaś dedykowane metody uszlachetniania to sztancowanie, cięcie laserowe, suchy tłok, wiercenie i dziurkowanie, tłoczenie, lakierowanie.

Konopie dzięki swoim szczególnym właściwościom, mogą stać się idealną alternatywą dla tradycyjnego przemysłu papierniczego. Proces przetwarzania konopi na papier ma naprawdę ogromny potencjał! Rośliny te można uprawiać niemal w każdych warunkach i co równie istotne – dojrzewają w wyjątkowo krótkim czasie. Sam proces produkcji generuje znaczne mniejsze zużycie wody oraz energii i nie wymaga stosowana wybielaczy wykorzystywanych przy standardowej produkcji drzewnej. Na koniec otrzymujemy wysokojakościowy, ekologiczny i wyjątkowy papier! Więcej o naszych ekologicznych papierach i o tym, na co zwracać uwagę przy ich wyborze, znajdziecie w naszym wpisie o ekocertyfikatach.

Podobne posty