Najpiękniejsze biblioteki świata

Książki to coś, co kochamy najbardziej na świecie. Wielokrotnie dzięki historiom zapisanym na ich kartach udawało nam się przenieść w czasie i przestrzeni – bać się, wzruszać i cieszyć razem z ich bohaterami. Nie tylko my tak bardzo je cenimy – przez setki lat cenne tomy gromadzono w prywatnych kolekcjach, bibliotekach i uniwersytetach. Dzięki niezwykłej książce włoskiego fotografa Massimo Listri możemy dziś zajrzeć do najpiękniejszych z nich.

 

Od zawsze ludzie gromadzą książki. Nie tylko z powodu ich treści – pięknie wydane stanowią świetną ozdobę mieszkań i biur. Są jednak miejsca, które można nazwać prawdziwymi świątyniami książek. Właśnie tam zabiera nas Massimo Listri, który odwiedził ze swoim aparatem najstarsze i najbardziej uznane światowe kolekcje, a rezultat tej podróży można zobaczyć w książce wydanej ostatnio przez wydawnictwo Taschen. Od średniowiecznych komant po XIX-wieczne pałace, zapierające dech w piersiach fotografie Listriego przenoszą nas do tych niemal świętych miejsc, niesamowitych ze względu na architekturę i bogactwo zgromadzonych tam kolekcji.

eal gabinete português de leitura, Rio de Janeiro, Brazylia

Wyprawa fotografa (a wraz z nim czytelnika) prowadzi przez stare, drewniane drzwi, niemożliwie zakręcone schody, aż do ogromnych sal, po sam sufit wypełnionych półkami. Niektóre z tych miejsc powstały ponad 1000 lat temu. Listri stara się oddać nie tylko szczegóły architektoniczne miejsc, ale także ich unikalną atmosferę.

Biblioteca do convento de Mafra, Marfa, Portugalia

Każda z serii zdjęć z danej biblioteki wzbogacona jest o opis najważniejszych zgromadzonych w niej tomów, a także opis historii, jak te bezcenne książki do niej trafiły. Niektóre kolekcje mają naprawdę burzliwe dzieje, jak choćby biblioteka w kaplicy w austriackim Altenburgu, kilkukrotnie niszczona podczas wojen religijnych czy zbiór w stolicy Peru – Limie – zwierający największą na świecie kolekcję edyktów inkwizycyjnych.

Biblioteca S. Francisco, Lima, Peru

Dzięki publikacji można też zajrzeć do miejsc zwykle niedostępnych, jak choćby Biblioteka Laurenziana we Florencji, zbiór stworzony przez potężny ród Medyceuszy. Samo miejsce, cieszące oko tylko jednej zamożnej rodziny, zostało zaprojektowane przez Michała Anioła.

Strahovská Knihovna, Praga, Czechy
Stiftsbibliothek Sankt Gallen, Sankt-Gallen, Szwajcaria

Książka Listriego nosi tytuł „Najpiękniejsze biblioteki świata”. Znajdziecie w niej 560 niesamowitych fotografii wydanych na doskonałym papierze. Ta znakomita publikacja jest świetnym dowodem na to, że książki od wieków zajmują znaczące miejsce w naszym życiu. I oby tak pozostało!

Najpiękniejsze biblioteki świata, Massimo Listri, wydawnictwo Taschen

 

Podobne posty