Papierowy chór

Jak połączyć papier i technologię? Mogłoby się wydawać, że są to dwa różne światy, tymczasem artyści ze studia Sosolimited postanowili przy pomocy obu stworzyć przestrzenną rzeźbę, przywodzącą na myśl klucz ptaków lub ławicę ryb. Umieszczona w atrium budynku Biomed Realty w Cambridge w stanie Massachusetts, rzeźba o nazwie „Diffusion Choir” jest złożona z 400 ruchomych elementów, przy każdym ruchu ściągających wzrok odwiedzających.

Papierowe konstrukcje przypominają ptaki w locie, sprawiając, że przechodzący obok pracownicy firmy i goście zatrzymują się, by podziwiać ten dynamiczny, a jednocześnie pełny spokoju spektakl.

Jednak najbardziej zaskakuje jednak fakt, że ta wyjątkowa instalacja ma dodatkową, praktyczną funkcję. Jest to również…zegar. Co godzinę wszystkie elementy wykonują ten sam ruch – jak ptaki zrywające się do lotu, zaś co kwadrans grupy elementów wykonują inną choreografię. W zamyśle projektantów, rzeźba odzwierciedla ducha współpracy i wspólnego działania, a jednocześnie skłania do refleksji.

Do powstania instalacji wykorzystano wiedzę z obszaru robotyki, fizyki, programowania i sztuki. Najtrudniejszy były wybór właściwego papieru (projektanci przetestowali ponad 20 różnych rodzajów) oraz wymyślenie sposobu jego składania – tutaj artyści inspirowali się origami.

Efekt? Nam zapiera dech w piersiach!

Podobne posty