Papiery i rośliny z najnowszego wzornika – Lettura Print i łoboda zdobna

Występowała, wyglądała, porastała – niestety, ale łoboda zdobna przeszła już do historii i jedynie gości na kartach Polskiej czerwonej księgi roślin (wymarłych lub bliskich temu). Aby całkowicie nie popadła w niepamięć, przedstawiamy ją razem z ekologicznymi papierami Lettura Print. Poznajcie je!

Łoboda zdobna we wzorniku Papierowego Dizajnu

Dzięki przystosowaniu do wysokiego zasolenia podłoża występowała na wybrzeżu Bałtyku. Osiągała nawet do 100 cm wysokości. Jej kwiaty prezentowały się nietypowo – zebrane w kłębiki, dodatkowo ułożone były w kłosy. To kilka faktów o łobodzie zdobnej, która, pomimo wdzięcznej nazwy, wyglądem zbliżona była bardziej do chwastu, niż do powabnej, kolorowej rośliny. Mimo że nie prezentowała się zbyt przystępnie, na pewno nie zasługuje na opis w czasie przeszłym. Niestety, inaczej scharakteryzować jej nie możemy, ponieważ odeszła do historii i natkniemy się na nią już tylko w Polskiej czerwonej księdze roślin z sygnaturą EX, czyli takson wymarły. 

Domniemamy, że nie stałoby się to, gdyby człowiek na przestrzeni pokoleń podejmował lepsze, mniej ingerujące w środowisko decyzje i gdyby każda z firm tak troszczyła się o środowisko, jak Hainsberg Papier.

Papiery Lettura Print

Wchodząc na stronę niemieckiej fabryki Hainsberg Papier natykamy się na hasło: Papier mit Zukunft, czyli Papier z przyszłością. W przypadku linii Lettura Print hasło to jest nie do końca trafione. Uważamy, że powinno brzmieć raczej: Papier z przeszłością. Dlaczego? Bo arkusze Lettura Print w całości powstały z papieru makulaturowego spisanego na straty. Tak więc mają za sobą przeszłość i to godną podziwu, bo ekologiczną! Sama historia niemieckiej fabryki, w której powstaje Lettura, jest niebywała, bo sięga przeszło 180 lat – wstecz 😉

O linii Lettura Print można powiedzieć wiele więcej niż jedynie to, że ma godną przeszłość. To papier o przyjaznej dla oka aparycji i naturalnym odcieniu, o wysokiej nieprzezroczystości i sztywności – nawet dla niskich gramatur. Jest niepowlekany i niebielony. Dzięki dostosowywaniu się do rygorystycznych wymogów mających na celu troskę o środowisko zyskał certyfikaty Blue Angel, FSC oraz Initiative Pro Recyclingpapier. Biorąc pod uwagę wszystkie te atuty, Lettury Print nie mogło zabraknąć w naszym najnowszym wzorniku papierów ECO!

Zastosowanie papierów Lettura Print

Papiery Lettura Print, w przeciwieństwie do Color STYLE Recycled czy SH Recycling Grass, nie są dostępne w wysokich gramaturach. Za to ich niewysokie wartości od 60 do 110 g/m2 doskonale sprawdzą się w wydruku ekologicznych ulotek, czasopism czy katalogów produktowych. Jesteśmy przekonani, że projekty wydrukowane na papierze Lettura Print będą prezentowały się wyjątkowo estetycznie i przyjacielsko (dla środowiska)!

 

Autor: Magdalena Granatowska