Wolelibyśmy, aby kotewka, leniec i mieczyk, zamiast wyrastać na kartach naszego wzornika, wyrastały na pięknych, polskich łąkach. Niestety, rzeczywistość jest inna, ale na szczęście nie wszystko stracone. Przedstawiamy Wam te nieszczęsne rośliny w towarzystwie papierów VIA. Papierów produkowanych z poszanowaniem praw natury.
Kotewka orzech wodny, leniec łąkowy oraz mieczyk błotny we wzorniku Papierowego Dizajnu
Przedstawiliśmy Wam już całkiem sporo papierów z najnowszego wzornika ECO. Pojawiały się one w towarzystwie zwierząt wpisanych do Polskiej czerwonej księgi gatunków zagrożonych. Dzisiaj pokazujemy Wam kolejne papiery, tym razem u boku których stoją aż trzy, fachowo mówiąc, taksony. Niestety, ale taksony te znalazły się także w Polskiej czerwonej księdze roślin, która dzieli je na kilka kategorii:
- EX – w Polsce całkowicie wymarłe lub EW – wymarłe w naturze
- CR – krytycznie zagrożone
- EN – zagrożone
- VU – narażone
- NT – gatunki bliskie zagrożenia
- DD – stopień zagrożenia trudny do określenia z braku danych
W uproszczeniu – rośliny wpisane do księgi znajdują się, lub wkrótce mogą znaleźć się, w wybitnie nieciekawej sytuacji. Poświęćmy im chociaż chwilę uwagi, na którą z pewnością zasługują.
Kotewka orzech wodny
Kotewka zajęła (nie)zaszczytne miejsce tuż obok skrótu EN. Oznacza to dla niej tyle, że jest zagrożona wyginięciem. Jak czytamy o kotewce: to gatunek rośliny jednorocznej […] Rośnie w zbiornikach o spokojnej, stojącej lub wolno płynącej wodzie. […] Nazwa pochodzi od kształtu owoców, zaopatrzonych w twarde wyrostki przypominające kotwice. Orzechy tego gatunku są jadalne, poza tym kotewka jest sadzona jako roślina ozdobna oraz wykorzystywana jako roślina lecznicza.
Występuje główne w Azji, a w Europie – jak wiecie – jedynie sporadycznie.
Leniec łąkowy
Leniec łąkowy, w przeciwieństwie do kotewki posiadającej lecznicze orzechy, przedstawia się mniej przyjacielsko – jest rośliną pasożytniczą korzystającą z dobroci wytworzonych przez sąsiadów. Nie zmienia to faktu, że została zaklasyfikowana do kategorii EX oraz EW, czyli w Polsce całkowicie wymarła oraz wymarła w naturze. Gdyby leniec łąkowy występował u nas w kraju, swoimi białymi kwiatkami zdobiłby zielone polany.
Mieczyk błotny
Mieczyk to roślina wieloletnia, w Polskiej czerwonej księdze roślin zaklasyfikowana do kategorii CR, czyli gatunków krytycznie zagrożonych. Występuje głównie w Europie, w Polsce spotkać ją można w Rezerwacie przyrody Łąka Sulistrowicka. Szkoda, że na co dzień mieczyk błotny swoimi pięknymi liliowymi kwiatami nie cieszy oczu spacerowiczów.
Te zacne, aczkolwiek w krytycznej sytuacji życiowej, taksony znalazły się w naszym wzorniku papierów ECO, aby uświadomić Wam, że natura i jej różnorodność, nie są gwarantami. Że przez ludzkie działania wymierają zwierzęta i odchodzą w zapomnienie wyjątkowe rośliny. Że każdy z nas może choć minimalnie, pozytywnie wpłynąć na ekosystem. Może zrobić to, wybierając produkty świadomych tego marek.
Papiery VIA od Mohawk Connects
Firmy Mohawk Connects możecie nie znać tak dobrze, jak na przykład Favini, dlatego pokrótce o niej. To rodzinny biznes zapoczątkowany już w 1931 roku w Stanach Zjednoczonych, który od czterech pokoleń wprowadza papierowe innowacje, troszcząc się przy tym o środowisko. Jak deklaruje Mohawk – tworzy wyjątkowe papiery, wykorzystując do tego włókna z recyklingu, oszczędzając wodę oraz stosując energię wiatru do wytwarzania energii elektrycznej.
Widzicie – w naszym wzorniku ECO nie mogło zabraknąć produktów Mohawk Connects, dlatego odnajdziecie w nim:
- Via Laid – niezwykły papier o teksturze pozyskanej dzięki szerokiemu, obustronnemu żeberkowaniu, biegnącemu równolegle do kierunku włókien.
- Via Felt – unikalny, a zarazem klasyczny papier o strukturze filcowego deseniu.
- Via Linen – elegancki papier o teksturze przypominającej lniane płótno.
Zastosowanie papierów VIA
Bez wątpienia znakiem szczególnym produktów linii VIA są ich tekstury. Dzięki nim, a także za sprawą szerokiego wyboru gramatur oraz wspomnianej już ekologii potwierdzonej licznymi certyfikatami, mogą stać się papierem firmowym przedstawiającym spółkę nie tylko w oryginalnym, ale i odpowiedzialnym świetle. Mogą zamienić się także w unikalne koperty, materiały marketingowe, broszury, menu, zaproszenia, projekty firmowe, identyfikacyjne i inne.
Ich fantazyjne tekstury nie przeszkodzą w druku cyfrowym, atramentowym, sitodruku, w tłoczeniu na gorąco, lakierowaniu, sztancowaniu czy wykrawaniu.
Jeśli interesują Was jednocześnie luksusowe papiery przedstawiające markę w świetnym świetle oraz los gatunków zagrożonych wyginięciem, nie pozostaje Wam nic innego, jak poznać się bliżej z produktami Mohawk Connects, za które ręczymy już teraz.

Autor: Magdalena Granatowska