Dotychczas podczas przedstawiania papierów z najnowszego wzornika ECO mieliście okazję dowiedzieć się co nieco na temat zwierząt zagrożonych wyginięciem. Dzisiaj nadal przedstawiamy papiery ze wzornika, ale tym razem w towarzystwie… roślin! Czym te mizeroty zasłużyły sobie na „wyróżnienie”?
Babka pierzasta i cyklamen purpurowy we wzorniku Papierowego Dizajnu
Czytaliście już nasze poprzednie wpisy objaśniające, dlaczego we wzorniku znalazło się tak wiele zwierząt? Jeśli tak, powinniście zorientować się, że istnieje Czerwona księga gatunków zagrożonych opublikowana przez szwajcarską Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody, a także jej rodzima wersja – Polska czerwona księga zwierząt opracowana przez Zakład Ochrony Przyrody i Zasobów Naturalnych PAN. Możecie nie wiedzieć jednak, że istnieje jej „roślinna” wersja, w której znajduje się babka pierzasta oraz cyklamen purpurowy – jest to Polska czerwona księga roślin.
Wdzięcznie wyglądający, dostojny cyklamen oraz dziarsko prezentująca się babka zostały wpisane do księgi i sygnowane skrótem CR. Innymi słowy, znajdują się w krytycznie nieciekawej sytuacji. I choć cyklamen jest często spotykany w kwiaciarniach i podarowywany w prezentach imieninowych, praktycznie nie egzystuje już sam, na wolności. Babka natomiast rośnie praktycznie tylko na solniskach Karsiborskiej Kępy.
Choć żałujemy ogromnie, że polska fauna i flora ubożeje, nie tracimy nadziei. Stąd właśnie rośliny i zwierzęta w naszym wzorniku – aby pokazywać Wam, uświadamiać i namawiać do podejmowania lepszych decyzji. Takich, które nie będą miały wpływu na środowisko naturalne.
Papiery SH Recycling i SH Recycling Grass
Może spotkaliście się już z produktami SH Recycling? To papiery niepowlekane, w 100% pochodzące z recyklingu, posiadające certyfikat Isega, czyli bezpieczne w kontakcie z żywnością. We wzorniku reprezentowane są przez dziarską Babkę pierzastą.
I choć papiery SH Recycling są naprawdę ciekawymi produktami, naszą uwagę skutecznie odwraca linia SH Recycling Grass. Zawiera ona, owszem, 70% makulatury, ale na 30% składa się… suszona na słońcu trawa! Czyni to papiery, jak i nasz wzornik ECO, jeszcze bardziej zielonymi! W dosłownym i przenośnym znaczeniu.
Produkty kryjące w sobie trawę są podwójnie ekologiczne – nie tylko ze względu na naturalny składnik, ale również dzięki procesowi produkcji. Trawa, w przeciwieństwie do drewna, praktycznie nie zawiera ligniny – składnika stanowiącego „klej” dla włókien celulozowych. Dzięki temu zużycie energii, wody oraz koniecznych środków chemicznych znacznie maleje.
Zastosowanie papierów SH Recycling Grass
Papiery SH Recycling oraz SH Recycling Grass doskonale sprawdzą się jako ekologiczne ulotki, broszury, koperty, wizytówki, ale także jako opakowania do żywności. Certyfikat Isega pozwala im na bezpośredni kontakt z suchą, nietłustą, obraną i umytą przed spożyciem żywnością.
Papiery SH Recycling Grass dostępne są w dwóch gramaturach. Pierwsza z nich to 120 g/m2, druga to 350 g/m2. Warto zaznaczyć, że pierwsza z wymienionych ma tylko jedną, trawiastą powierzchnię – jej druga strona to „po prostu” papier SH Recycling. Takie rozwiązanie pozawala wykorzystać ten wyjątkowy papier do lepszego kaszerowania, dzięki temu zastosujemy go również do wierzchniej strony opakowań, czy teczek, albo twardej oprawy ekologicznego kalendarza, czy notesu. Arkusze dostępne w większej gramaturze 350 g/m2 mają już obydwie strony pokryte trawą. Tylko spójrzcie, jak niesamowicie to wygląda!
Wprawdzie linia papierów Grass powstała z suszonych na słońcu traw, nie bójcie się, ręczymy, że nie znalazła się tam ani jedna babka pierzasta, ani cyklamen purpurowy! Choć nie ukrywamy, marzy nam sytuacja, w której rośliny te, zamiast znajdować się na kartach Polskiej księgi roślin, tłumnie wyrosną na polskich łąkach…



Autor: Magdalena Granatowska