Scroll Top

Papiery i zwierzęta z najnowszego wzornika – CRUSH i wilk szary

Podobno człowiek człowiekowi wilkiem, jednak z Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych wynika, że człowiek wilkowi wilkiem… Spójrzcie, dlaczego ten uroczy drapieżca znalazł się w naszym najnowszym wzorniku papierów ECO. 

Wilk szary we wzorniku Papierowego Dizajnu

Choć następne zdanie zabrzmi jak początek świetnego dowcipu, zupełnie nim nie jest: Co robi wilk szary w naszym wzorniku? To, co ryś eurazjatycki, niedźwiedź brunatny i kozica północna – prosi o pomoc. Podobnie jak wyżej wymienione zwierzęta, znalazł się w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. 

Przeszłość wilka szarego w Polsce rysuje się nie w szarych, a czarnych barwach. W Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wyznaczano nagrody za jego zabicie, zlikwidowanie jego nory i szczeniąt, a potem również za otrucie. Co szokujące – trucie wilków odbywało się ku powszechnej aprobacie władz. Polecano nawet i sprowadzano z zagranicy specjalne substancje mające wytępić drapieżcę. 

Pod koniec lat 90. sytuacja, na szczęście, diametralnie zmieniła się, a wilka uznano za podlegającego całkowitej ochronie. Dzisiaj zwierzę figuruje w polskiej Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych jako NT – gatunek niższego ryzyka, ale bliski zagrożenia oraz dla obszaru Karpat VU – gatunek wysokiego ryzyka, narażony na wyginięcie.   

Zapytacie, co my mamy z tym wspólnego? Naprawdę wiele! Możecie ochronić wilka szarego i resztę leśnej zgrai, wybierając produkty, które powstały w poszanowaniu praw natury. Na przykład Favini CRUSH.

Papiery CRUSH od Favini

Kojarzycie papiery CRUSH? Wielokrotnie pisaliśmy o nich, chociażby przy okazji papierowego testu osobowości czy przedstawiając projekty Studia Warto. Dla przypomnienia – wszystko, co dotyczy papieru CRUSH jest wyjątkowe! Jest tego tyle, że postanowiliśmy wspomóc się listą punktowaną:

  • Do powstania papieru CRUSH wykorzystywane są pozostałości produkcyjne takie jak skórki pomarańczy, fusy po kawie, łupiny orzechów, lawenda i wiele, wiele więcej.
  • We wnętrzu CRUSHa znajduje się aż 40% odpadów konsumenckich.
  • Jego produkcja przebiega w restrykcyjnych warunkach, zgodnych z certyfikatem FSC.
  • Wytwarzany jest z użyciem EKOenergy, dzięki czemu ślad węglowy zmniejszony jest o 20%.
  • Proces wytwarzania oraz sam produkt objęte zostały patentem europejskim.

Jak widzicie, produkcja CRUSHa przebiega pod surowym okiem ekologicznych wymogów. Wszystko po to, aby chronić środowisko naturalne i dostarczać Wam unikalne produkty oddziaływające na wszystkie zmysły. 

Zastosowanie papierów CRUSH

Obecność kawy, oliwek, skórek pomarańczy, łupin orzechów czy lawendy, oprócz ekologii, ma swój drugi, równorzędny cel – nadawać papierom niespotykanego charakteru i szalenie ciekawego kontekstu. Wyobraźcie sobie, że kupujecie wino, którego opakowanie powstało z winogron lub aromatyczną kawę z iście kawową etykietą! Coś niesamowitego, prawda? 

Papierowe Sztuki wykorzystały kawowy potencjał Favini CRUSH Coffee, natomiast Studio Warto CRUSH Corn. Spójrzcie. 

Projekt: Papierowe Sztuki, papier: CRUSH Coffee
Aqua Posters Studia Warto na papierze CRUSH Corn

CRUSH nadaje się do niemal każdego zastosowania, jednak szczególnie sprawdzi się jako luksusowe opakowanie, etykieta, broszura, karta menu, zaproszenie i inne. Można wykorzystać go w druku offsetowym, sitodruku czy druku cyfrowym, a uszlachetnić za pomocą tłoczenia, wykrawania, sztancowania, bigowania, laminowania, a nawet lakierowania UV. 

Mamy nadzieję, że tworząc swoje projekty, zwrócicie uwagę na ekologiczne papiery CRUSH, dzięki czemu… wilk będzie syty, i owca cała!

 

Autor: Magdalena Kopeć

Podobne posty

Skomentuj

You must be logged in to post a comment.