Nasz najnowszy wzornik papierów ECO ma coraz mniej tajemnic przed Wami, ale wciąż jest ich całkiem sporo! Dzisiaj, dosłownie, odkrywamy karty i pokazujemy Wam produkty Esprit de Nature idące w parze z… kozicą północną! Zobaczcie, jak wiele wspólnego ma papier z ochroną środowiska.
Kozica północna we wzorniku Papierowego Dizajnu
Patronem papierów Munken Design uczyniliśmy rysia eurazjatyckiego, Pur Coton – niedźwiedzia brunatnego, natomiast Esprit de Nature – kozicę północną. Dlaczego? Szczegółowo tłumaczyliśmy to we wpisie o Munken Design, ale ponownie, w skrócie – aby uświadamiać Was oraz chronić i wspierać zwierzęta wpisane do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych. Właśnie w takiej księdze znalazła się kozica – symbol naszych pięknych Tatr. Jak podaje Tatrzański Park Narodowy:
Przyjmuje się, że do przeżycia populacji w naturalnych warunkach, w perspektywie czasowej dłuższej niż kilkanaście pokoleń, minimalna efektywna wielkość powinna wynosić co najmniej 500 osobników, a w rzeczywistości nawet dwukrotnie więcej, co pozwoli uniknąć zjawiska tzw. dryfu genetycznego.
Na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego czytamy również, że w 2019 roku, w całych Tatrach żyło ponad 1400 kozic, a po ich polskiej stronie niespełna 400. Liczby te, choć nie są jeszcze drastycznie niskie, są już alarmujące. Jakoś nie wyobrażamy sobie, że mogłoby zabraknąć kozicy tatrzańskiej w Tatrach! I oczywiście innych jej gatunków na całym świecie. Aby nigdy do tego nie doszło, każdy z nas powinien dołożyć swoją cegiełkę i, jeśli nie pomóc bezpośrednio, to pośrednio – na przykład świadomie wybierając produkty ekologiczne! Ich powstawaniu towarzyszy szereg restrykcyjnych wymogów, a spełniając je, nie tylko otrzymujemy cenne certyfikaty, ale przede wszystkim – chronimy zwierzęta, bez których świat nie byłby taki piękny!
Papiery Esprit de Nature od Zuber Rieder
Produkty te, podobnie co Pur Coton, mają francuskie pochodzenie – ich małą ojczyzną jest fabryka papieru Zuber Rieder zlokalizowana w pobliżu malowniczej rzeki Le Doubs. Nazwa papierów jest niesamowicie wdzięczna, bo znaczy: Duch Natury. Nie wzięła się znikąd – produkty „pokolorowane” są składnikami wydobywanymi z… ziemi! Dokładniej – włókna w 100% pochodzące z recyklingu zostały zabarwione pigmentami pozyskanymi z francuskich minerałów. Dzięki temu możecie wybierać spośród:
- Esprit de Nature Sienne – papieru, którego kolor zawdzięczamy subtelnej mieszance spalonej sjeny z czarnym tlenkiem żelaza
- Esprit de Nature Ocre – papieru zabarwionego żółtą ochrą, czyli czystą glinką oraz mineralnym pigmentem – getytem
- Esprit de Nature Ombre – papieru wzbogaconego tlenkiem żelaza
Jak już wspomnieliśmy – ich włókna pochodzą z papierów makulaturowych, a przez to, że nie są powlekane tworzywami sztucznymi, po zużyciu mogą ponownie trafić do recyklingu! Ponadto posiadają ekologiczny certyfikat FSC.
Włókna makulaturowe, obecność pigmentów pozyskanych z ziemi oraz brak powlekania czynią powierzchnię papierów Esprit de Nature delikatnie szorstką i naturalną w dotyku. Wszystko po to, aby, owszem, chronić środowisko naturalne, ale jednocześnie zapewnić wyjątkowe wrażenia wizualne i dotykowe każdej realizacji.
Zastosowanie papierów Esprit de Nature
Przyjemna szorstkość i dotyk luksusu to nie wszystkie atuty, jakie obiecują papiery Esprit de Nature. Ich powierzchnia szczyci się także doskonałą odpornością na światło, również ultrafioletowe, oraz wilgoć. Niezłomność francuskich produktów docenią introligatorzy, graficy i artyści pracujący nad nietypowym wyglądem projektów i ciekawą identyfikacją wizualną swojej marki. Zerknijcie na kilka projektów wykonanych na francuskich papierach 🙂


A jeśli mowa o projektach – papiery śpiewająco zdadzą egzamin z sitodruku, litografii, typografii, druku offsetowego czy pełnego koloru. Można je także tłoczyć na gorąco, lakierować, wytłaczać, bigować i tak dalej!
Choć dostępne są jedynie w dwóch gramaturach – 110 i 350 g/m2, mogą przybrać nieskończenie wiele postaci – wizytówek, kart menu, zaproszeń, designerskich opakowań, pudełek, plakatów, zaproszeń i… lista jest długa 🙂
Jeśli spodobały Wam się ekologiczne papiery barwione (nie)ziemskimi pigmentami i jednocześnie ważna jest dla Was obecność kozicy tatrzańskiej w Tatrach – pierwszy krok już za Wami. Drugim jest zamówienie wzornika lub papierów Esprit de Nature!
Autor: Magdalena Kopeć