Pokazywaliśmy Wam już papiery Munken i ich przedstawiciela – rysia eurazjatyckiego, PUR COTON i niedźwiedzia brunatnego, Esprit de Nature i kozicę północną, CRUSH i wilka szarego oraz REMAKE i dropia zwyczajnego. Następni w kolejce są papier REFIT i sokół wędrowny. Choć wolelibyśmy, aby żadnego z powyższych zwierząt nie trzeba było przedstawiać, poznajcie nieszczęśnika – sokoła wędrownego. Z papierem Favini REFIT powinniście być już po imieniu.
Sokół wędrowny we wzorniku Papierowego Dizajnu
Gdy wpisujemy w wyszukiwarkę hasło sokół, wyświetlają nam się: polski raper, kino w Nowym Sączu, Wojskowe Koło Łowieckie oraz usługi kamieniarsko-budowlane. Gdzieś pomiędzy nimi natrafiamy na artykuł o sokole wędrownym, który przecież był inspiracją do wszystkich wyżej wymienionych działalności. Sama frekwencja sokoła wędrownego w wyszukiwarce internetowej zdaje się być odzwierciedleniem rzeczywistości – prawdziwych sokołów (prawie) już nie ma.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. strefa ochronna wokół gniazd sokołów wędrownych obowiązuje:
- przez cały rok w promieniu do 200 m
- okresowo od 1.01 do 31.07 w promieniu do 500 m
Jak to się stało, że duży sokół, o krępej sylwetce, silnej budowie ciała z długimi, ostro zakończonymi skrzydłami i masywną głową potrzebuje tak rygorystycznej kurateli? Między innymi, paradoksalnie, przez stosowanie chemicznych środków ochrony roślin, wybieranie jaj z gniazd czy polowania.
Czy możemy coś z tym zrobić? Owszem, takie organizacje jak Stowarzyszenie na rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” już się tym zajęły. My natomiast możemy wesprzeć nieszczęśników zagrożonych wyginięciem, podejmując świadome decyzje zakupowe i wybierając firmy działające w duchu eko. Firmy takie jak Favini.
Papier Favini REFIT
Włoskiego producenta papierów ekologicznych ubóstwiamy, od kiedy sięgamy pamięcią. Pisaliśmy ostatnio o jego papierach CRUSH oraz REMAKE, dzisiaj natomiast pokażemy Wam linię REFIT.
Arkusze papieru REFIT są wyjątkowe, ponieważ w ich wnętrzach goszczą… niechciane i porzucone resztki tekstyliów – między innymi wełny i bawełny. Resztki te zapewne trafiłyby na śmietnik, jednak Favini tworzy z nich produkt jedyny w swoim rodzaju. Produkt, który przyczynia się do walki z rosnącą górą odpadów.
Robi to zgodnie z zasadami obiegu zamkniętego oraz wykorzystuje energię odnawialną. Wszystko to umożliwia papierom REFIT i innym produktom Favini szczycenie się certyfikatem FSC.
Zastosowanie Favini REFIT
Linia REFIT dzieli się na COTTON oraz WOOL. Pierwsza z nich zawiera 15% bawełny i wyróżnia się miękką powierzchnią oraz zauważalnymi ciemnymi włóknami tkanin. Dostępna jest w odcieniach kolorystycznych PEARL, WHITE oraz GREY. Druga natomiast zawiera 15% wełny oraz włochatą powierzchnię z widocznymi jasnymi włóknami. Linia REFIT WOOL dostępna jest w wersji BLUE i BLACK. Dostępna gramatura papierów to od 120 do 360 g/m2.
Gdzie Favini REFIT sprawdzi się najlepiej? W unikalnych, szczególnie modowych projektach – w końcu składa się z włoskich produktów ubocznych przędzenia, tkania czy gręplowania! Doskonale zaprezentuje się jako opakowanie, okładka, zaproszenie, notatnik, wizytówka czy plakat. Spójrzcie na kilka realizacji wykonanych na papierach REFIT.
Mamy nadzieję, że sokoła wędrownego spotykać będziemy na żywo, a nie jedynie czytać o nim w internecie, encyklopediach czy wpisach Papierowego Dizajnu. Czasami nie wystarczy jedynie mieć nadzieję, czasami trzeba zacząć działać i zmienić nawyki negatywnie wpływające na środowisko naturalne. Pomocną dłoń wyciąga do nas Favini.


Autor: Magdalena Granatowska