Wraz z początkiem września zapowiadaliśmy ciepły jeszcze wzornik papierów ECO. Jednak w naszym anonsie, powodowani zbudowaniem napięcia i dopracowaniem ostatnich szczegółów, nie zdradziliśmy zbyt wielu szczegółów. Robimy to teraz i robić będziemy przez kolejne kilka wpisów. Dzisiaj natomiast całą uwagę poświęcamy białym papierom Munken oraz cokolwiek rudemu rysiowi eurazjatyckiemu.
Ryś eurazjatycki we wzorniku Papierowego Dizajnu
Obecność dzikich zwierząt w naszym wzorniku wyjaśnialiśmy we wpisie zapowiadającym jego nadejście:
[…] piętnaście marek, które wkrótce przedstawimy, robią wszystko, by mieć jeszcze mniejszy wpływ na środowisko, niż dotychczas. Wykorzystują ponownie, zużywają coraz mniej wody i energii, edukują ekologicznie siebie i innych. To w dużej mierze od nich zależy los zwierząt żyjących w lasach, ale nie tylko. Wpływ mają także nasze codzienne decyzje.
Warto jednak poszerzyć tę wiedzę i rozbudować ją o dodatkowy kontekst. Otóż zwierzęta, które zagościły na kartach naszego próbnika, zostały wpisane przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody do Czerwonej Księgi. Jest to spis gatunków zagrożonych wymarciem, posiadający klasyfikację:
- LC – gatunków na razie niezagrożonych wymarciem
- NT – gatunków niższego ryzyka, ale bliskich zagrożenia
- VU – gatunków wysokiego ryzyka, narażonych na wyginięcie
- EN – gatunków bardzo wysokiego ryzyka, silnie zagrożonych
- CR – gatunków skrajnie zagrożonych
- EXP – gatunków zanikłych
- EX – gatunków wymarłych
Ryś eurazjatycki, któremu poniżej możecie spojrzeć w oczy, został wpisany do Czerwonej Księgi jako gatunek niższego ryzyka, ale bliski zagrożenia. Innymi słowy, sytuacja nie jest tak dramatyczna, jakby mogła być, ale to od nas zależy jej rozwój. Wspólnie możemy zadbać o to, aby wielki kocur występujący w Europie i Azji występował w nich jeszcze przez długi, długi czas i wzbogacał środowisko naturalne.
Obecność rysia w naszym wzorniku wyjaśnia jeszcze jedna historia. Nordens Ark to rezerwat zwierząt na zachodnim wybrzeżu Szwecji, leżący niedaleko Munkedal. Specjalizuje się w ochronie gatunków zagrożonych. W dowód wdzięczności za nasze zaangażowanie przyznano Arctic Paper Munkedals honorowy tytuł „ojca chrzestnego” rysia, którego spotkać można na północnych terenach Szwecji i Norwegii!
Poza tym Lynx to Ryś! A Munken Lynx to jeden z naszych papierów! 🙂
Papiery Munken Design od Arctic Paper
Munken Design od Arctic Paper to marka rozpoznawalna i dostępna na całym świecie od co najmniej 25 lat. Papierów tych po prostu nie mogło zabraknąć w naszym ECO wzorniku. Są nie tylko nadzwyczajne i ekskluzywne, ale przede wszystkim – posiadają cały zastęp certyfikatów ekologicznych jak FSC, PEFC czy Ecolabel. Aby je uzyskać, należy wprowadzić szereg zmian na etapie produkcji oraz zadbać o takie obszary jak:
- oszczędność energii (norma Best Available Technique, BAT)
- ponowne użycie wody (norma to 10 m3 na tonę papieru, przy produkcji Munken Design 3-4 m3 na tonę papieru, jest to najniższe zużycie w branży!)
- odprowadzanie ścieków (najniższa w branży)
- celuloza z certyfikatem FSC i PEFC
- odpady (osad biologiczny spełniający kryteria zezwalające na rozprzestrzenianie na polach, naturalny cykl ekologiczny)
- recycling (wewnętrzne wtórne wykorzystanie odpadów jako m.in.źródło energii)
- ograniczona emisja CO2 (wykorzystanie turbin napędzanych wodą)
We wzorniku Papierowego Dizajnu z oferty Arctic Paper znajdziecie:
Papiery występują w czterech odcieniach – trzy biele Kristall, Polar oraz Lynx – od jasnej do bardzo ciepłej bieli, a także Pure, który jest naturalnie kremowy. Dostępne są również dwa rodzaje powierzchni papierów Munken Design – jedwabiście gładka smooth oraz ta o zdecydowanej szorstkości rough.
Ponadto możecie wybierać spośród całego wachlarza gramatur od 80 aż do 600 g. Dzięki temu wykonacie całą identyfikację swojej marki oraz materiały promocyjne na tych samych papierach, ale zróżnicowanych pod kątem gramatur, odcieni i rodzaju powierzchni.
Wartości spulchnienia wynoszą dla powierzchni Smooth vol.1,3 od 80 do 90g, a vol.1,13 od 100 do 600g, a dla powierzhcni Rough vol.1,4! od 90 do 300g.
Zastosowania Munken Design
To nie koniec zalet ekologicznych papierów Munken. Posiadają również profile ICC. Od lat cenione są za stałość wysokiej jakości i uwielbiane przez grafików projektujących „grande” publikacje za jakość druku, miękkość i plastyczność. Ich szeroka możliwość formatów LG (włókno po długim boku) i SG (po krótkim boku) daje gwarancję produkcji albumów oraz publikacji zgodnych ze sztuką druku i introligatorstwa.
Znacie trend na opakowania typu Less Is More? Munken Design będzie do tego niezastąpiony. Bardzo popularny Munken Rough 300g vol.1,4 (szorstka, mięsista powierzchnia jest wprost idealna na druk typograficzny lub głębokie suche tłoczenie czy hotstamping)! Munken Design Smooth 400g, czy 600g na duże i ciężkie gabaryty. Do tego dodajmy naturalny „feeling” i mamy tak modne opakowanie typu Less Is More, w dodatku z kartonu wyprodukowanego z poszanowaniem środowiska naturalnego.
Szalenie dużo zalet i możliwości wyboru, prawda? Jednak niezależnie od tego, na który z papierów się zdecydujecie – Wasz projekt zyska duszę, a ryś eurazjatycki bezpieczeństwo!
Autor: Magdalena Kopeć