
Postępujące zmiany klimatu, brak równego dostępu do podstawowych zasobów, niepewność związana z rozwojem nowych technologii i bycie non-stop podłączonym do sieci interakcji to tylko niektóre z wyzwań, które czekają przed nami w przyszłości. W jaki sposób mamy się na nie przygotować, nie mając do końca pewności, jak będzie wyglądać nasz świat za dziesięć, dwadzieścia czy trzydzieści lat? Gdzie leży klucz w dotarciu do świadomości ludzi, aby już dziś zacząć przeciwdziałać niekorzystnym zjawiskom, a z równocześnie skorzystać z możliwości, jakie przyniesie przyszłość?

To właśnie pytania, które zadają twórcom z całego świata organizatorzy konkursu Posterheroes. Tegoroczna edycja, w której prace można zgłaszać do 18 lutego, wystartowała pod hasłem Shaping the Future (Kształtując przyszłość). Aby wziąć w niej udział, należy przygotować plakat w formacie 70 na 100 cm pokazujący, jak wyobrażacie sobie nadchodzące lata, nasze codzienne życie i kondycję naszej planety. Organizatorzy konkursu są przekonani, że to właśnie artyści z całego świata – zarówno zajmujący się profesjonalnie sztuką, jak i ci, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w kreatywnym świecie, mogą przyczynić się do zwiększenia świadomości, z jakimi wyzwaniami przyjdzie nam się zmierzyć we wcale nieodległej przyszłości.
Wizje przyszłości, które możemy zobaczyć w filmach Sci-Fi, to pełen przekrój scenariuszy – od hiper optymistycznych, sielankowych obrazów świata, gdzie roboty obdarzone sztuczną inteligencją wykonują najmniej wdzięczne zajęcia, a ludzi w tym czasie korzystają z dobrodziejstw inter galaktycznych podróży, po pełne katastrofizmu wizje wyniszczonej planety, na której brakuje czystej wody i powietrza.

Jednak doświadczenie i dowody naukowe przekonują nas, że przyszłość jest tak naprawdę tym, co sami tworzymy, a to, jak może wyglądać, to rezultat decyzji i działań, które podejmujemy dzisiaj. To nie jest jakaś oderwana od dzisiejszej rzeczywistości wizja, ale efekt codziennych wyborów, z którymi będzie musiało zmierzyć się kolejne pokolenie mieszkańców naszej planety. Aby zgłębić przyszłość, nie trzeba więc spoglądać w niebo, oczekując inwazji kosmitów albo sygnałów z obcych cywilizacji. Już dziś wiemy, z jakimi problemami przyjdzie nam się zmierzyć, jeśli w porę nie zmienimy swojego zachowania – tu i teraz.

Projekt Posteheroes powstał dzięki partnerstwu stowarzyszenia PLUG, firmie Favini i organizacji IED Firenze. Przedstawiciele organizatorów mają nadzieję, że projekt łączący społeczne zaangażowanie z grafiką pozwoli wypromować ideę bardziej odpowiedzialnego korzystania z zasobów Ziemi.
Międzynarodowe jury, złożone z grafików, artystów, krytyków i ekspertów zajmujących się komunikacją wyłoni 40 zwycięskich prac, które zostaną wystawione we Florencji w maju 2018, a następnie wydrukowane w specjalnym katalogu na papierach Favini. Nagroda główna to wyróżnienie specjalne dla twórcy, który najlepiej wyrazi wartości konkursu – 2500 euro czyli około 10 tysięcy złotych! My będziemy śledzić konkurs i informować Was o jego wynikach. Zaglądajcie na nasz blog i profil na Facebooku!