Poznaj nową markę Munken

Współpraca, różnorodność i wyjątkowe doświadczenia to korzenie kreatywności. Munken połączył te elementy, aby rozpocząć nową inicjatywę Munken CoLab. W jej ramach, przy współpracy z Laurenzem Brunnerem, Jonasem Williamssonem oraz Cornelem WindIinem z Lineto – szwajcarskiej firmy projektującej kroje pisma, powstał nowy krój – Munken Sans.

Munken CoLab

Munken Sans

Marka Munken w nowej odsłonie opiera się na istniejącej osobowości – szwedzkiej, bliskiej naturze i działającej na zmysły, a także na nowym kroju pisma Munken Sans. Elegancki i nowoczesny krój bezszeryfowy inspirowany jest liternictwem szwedzkich znaków drogowych – krojem Tratex.

Znaki drogowe fascynowały mnie, odkąd tylko pamiętam. Szwajcarskie liternictwo drogowe, było dla mnie inspiracją jako studenta uczącego się projektowania krojów pism – mówi Laurenz Brunner (Source Type / Lineto)

 

„Nadal intryguje mnie jego zdolność do przedstawiania surowych szczegółów formalnych, a jednocześnie bycia czytelnym przy dużych prędkościach. Brytyjski „Transport” Margaret Calvert, polski „Drogowskaz” Marka Sigmunda i szwedzki „Tratex” Kåge’a Gustafsona to moje ulubione kroje tego gatunku. Praca nad stworzeniem współczesnej wersji Tratexu było ekscytującym wyzwaniem. Chciałem zarówno uhonorować oryginał, jak i nieco go unowocześnić tak, aby był funkcjonalny nie tylko na drodze” – dodaje Laurenz Brunner (Source Type / Lineto)

Tratex został stworzony przez szwedzkiego projektanta, Kåge’a Gustafsona, w latach 60-tych XX w. Szwajcarscy typografowie z Lineto rozwinęli jego ponadczasowe piękno i charakterystyczne cechy –efektem ich pracy jest Munken Sans. W odróżnieniu od Tratexu, który występuje tylko w jednej odmianie, Munken Sans jest dostępny w trzech: Regular, Medium i Bold.

Munken Handbook

W 448-stronicowej publikacji, opracowanej i zaprojektowanej przez agencję JUNO i wydrukowanej na papierach z rodziny Munken Design, Munken Sans został przedstawiony w kreatywny i inspirujący sposób. W oparciu o motywy natury, papieru i drogowskazów, krój zaprezentowano w wielu różnych zastosowaniach. Projekt komponuje się z papierem tworząc tę wyjątkową publikację.

Munken Sans

Munken CoLab

Odwiedź colab.munken.com, aby dowiedzieć się więcej o inicjatywie Munken CoLab, publikacji Munken Handbook i kroju Munken Sans.

Munken to jeden z papierów, który znalazł się w naszym wzorniku papierów ECO.

Podobne posty