Sitodruk kocha papier

Czym jest sitodruk? To jedna z najstarszych i najbardziej szlachetnych form drukarskich. Przez lata zapomniany, w ostatnim czasie na nowo podbija serca projektantów i klientów.

Sitodruk wynaleziono w XVII wieku. Od zawsze zachęcał precyzją wykonania, trwałością nadruków oraz nieograniczonymi możliwościami. Artystów kusił najlepszą formą ekspresji. Odbiorców – piękną formą użytkową. Sitodruk, jako niezwykle elastyczna technika, dawał przez wieki szansę tworzenia rzeczy unikatowych.

Obecnie odradza się w cudownej formie. Przeżywa swój rozkwit, będąc furtką dla ludzi, szukających niestandardowych rozwiązań i pięknych realizacji. Jak mało która technika pozwala na wykorzystanie wszystkich zalet materiałów, na których powstaje. Papier jest najlepszym tego przykładem.

GRUBOŚĆ I STRUKTURA

Metodą sitodruku można zadrukować papier o każdej grubości i strukturze. Nie trzeba się ograniczać do minimalnych gramatur. Wręcz przeciwnie – można poszaleć i wybrać nawet najbardziej niestandardowe grubości i tekstury.

sitodruk

sitodruk

Okładka do portfolio. Papier: Black 1200 gsm. Projekt: Joy Intermedia. Wykonanie: REPRINT

KOLORY

Koniec tylko z białym papierem! Sitodruk doskonale sprawdza się na papierach i kartonach w każdym kolorze. Sitodruk na kartonach barwionych w masie daje pewność, że nadruk będzie wyraźny i kryjący.

sitodruk

sitodruk

Kartka świąteczna. Papier: SH recycling 350 gsm. Projekt: REPRINT. Wykonanie: REPRINT

LAKIER

Żadna inna technika nie daje tylu możliwości uszlachetniania druku na papierze co sitodruk. Samo lakierowanie może przybrać różne formy. Lakier UV może być : kolorowy, wypukły, wybiórczy, mieniący się, brokatowy, itd.

sitodruk

Okładka płyty CD. Papier: Black 350 gsm. Projekt: Patryk Les. Wykonanie: REPRINT

sitodruk

Wizytówki. Papier: Black 700 gsm. Projekt: Value media. Wykonanie: REPRINT

NIESTANDARDOWE PROJEKTY

Wszystkie niestandardowe farby są przy technice sitodruku mile widziane. A możliwości jest naprawdę wiele. Mogą to być między innymi:

– farby fluorescencyjne

– odblaskowe

– fotochromatyczne (kolor pojawia się pod wpływem promieniowania UV)

– hydrochromatyczne (zmieniające barwę pod wpływem wilgoci)

– fotoluminescencyjne (świecące w ciemności)

– zapachowe

– strukturalne

– antypoślizgowe

– zdrapkowe

sitodruksitodruk

Nadruk farbą fotoluminescencyjną. U góry: nadruk widziany w świetle dziennym. Niżej: nadruk widziany w ciemności. Papier: Black 1200 gsm. Wykonanie: REPRINT

FARBY METALICZNE

Technika sitodruku jest najlepszym rozwiązaniem, gdy chcemy wydrukować farby metaliczne w doskonałej jakości. Świetnie wyglądają zarówno nadruki srebrne, złote, miedziane jak i również wszystkie metaliczne wersje pozostałych kolorów.

sitodruk

Wizytówki. Papier: Munken Polar white 600 gsm. Projekt: TOTORU Design&Multimedia. Wykonanie: REPRINT

***

Tekst autorstwa Emilii Czuryk z drukarni Reprint. Do wykonania wszystkich prac został użyty papier z linii papierów ozdobnych Papierowy Dizajn, znajdujący się w ofercie Europapier – Impap.

Podobne posty