Sklep, którego nie przegapisz

Wystawy, zarówno te na głównych ulicach miast, jak i w galeriach handlowych, mają tylko jeden cel – przyciągnąć klientów, by skuszeni ofertą zajrzeli do środka i wybrali coś dla siebie ze sklepowych półek. Niektóre miejsca i marki prześcigają się jednak, by witryny ich butików były dziełem sztuki i atrakcją turystyczną w jednym. Tak działa między innymi najstarszy londyński dom handlowy – odsłonięcie świątecznej witryny w londyńskim Harrodsie to wydarzenie, które w grudniowe dni wciąga setki Londyńczyków na spacer w okolicach Knightsbridge.

Jednak naszym zdaniem, Europa powoli traci palmę pierwszeństwa w wyznaczaniu trendów w tej dziedzinie. Największe marki dwoją się i troją, by przyciągnąć klientów w coraz to nowych lokalizacjach – Szanghaju, Bankgoku, Delhi czy Dubaju. I właśnie z tego ostatniego miasta mamy dla Was garść inspiracji ze świata sklepowych witryn.

Wystawa sklepu Hermes w Centrum Handlowym Emirates to w całości dzieło duetu artystycznego Zim&Zou. Materiał, z jakiego została wykonana, to w 100% papier, z którego wykonano misterne domy, surrealistyczne rośliny i dziwaczne stworki.

Seria nosi nazwę „Forest folks” i jest w pewnym sensie zaproszeniem do magicznego świata, gdzie w papierowych i oszałamiająco kolorowych domach rodem z bajek mieszkają tajemnicze, ale przyjazne postaci. Całość powstała poprzez sklejanie, zaginanie, karbowanie i składanie kilkunastu rodzajów papieru – od tektury po półprzezroczystą, zwiewną bibułę.

Inspiracją do stworzenia bajkowego świata była otaczająca nas natura, która nigdy nie przestaje ewoluować. Zresztą, sami artyści bardzo często podkreślają, że są dalecy od uznania wyższości grafiki komputerowej nad tradycyjnymi materiałami jak drewno, tkanina czy papier. Wystawa przygotowana dla Hermesa miała przypomnieć, że budowanie fantastycznych światów – pełnych elfów i niemożliwych konstrukcji – jest realne również bez pomocy komputera i programów graficznych, a wyobraźnia nigdy nie będzie ograniczona przez dostępne materiały.

Zim i Zou, czyli Lucie i Thibault podkreślają, że gdyby mieli wybrać tylko jeden materiał, z którego mieliby tworzyć, byłby to papier. „Papier daje nieskończone możliwości ze względu na wszechstronność zastosowania, nieskończoną liczbę kolorów i unikalne tekstury. Kartka papieru – tak ulotna i delikatna – może być materiałem, z którego powstanie spektakularna, onieśmielająca konstrukcja” – tak odpisali na nasze pytanie, za co kochają papier.

I choć zakupy w sklepie Hermes to przyjemność dla klientów z nieco grubszym portfelem, z pewnością zajrzelibyśmy tam choćby po to, by podziwiać jego wnętrze i spotkać mieszańców świata Zim&Zou!