100% Design to jedna z najważniejszych imprez targowych dla architektów, dekoratorów wnętrz i dizajnerów w WIelkiej Brytanii. To miejsce, gdzie zjeżdża elita producentów, artystów i komentatorów sztuki użytkowej z całego świata w poszukiwaniu najbardziej gorących trendów i nowinek. Każdy dostawca chce się więc wyróżnić, przyciągnąć jak najwięcej odwiedzających i zapisać się w pamięci.
Organizatorzy postanowili zadbać o to, by uczestnicy mieli przestrzeń, w której mogliby wymienić się pomysłami, a jednocześnie taką, która zachęci do wizyty i nie pozostanie niezauważona na tle innych stoisk. A nie było to łatwe zadanie – w końcu wokół rozstawiali się sami designerzy, którzy potrafią zrobić efekt WOW! Przed potencjalnymi twórcami projektu takiej przestrzeni postawili też warunek – przestrzeń musi być niebanalna i unikatowa, a jednocześnie równie atrakcyjna dla wszystkich gości, niezależnie, z jakiego zakątka świata pochodzą.
Spośród wielu projektów, do realizacji został wybrany projekt Studio Glowacka we współpracy z Maria Fulford Architects. Domyślacie się, na jaki materiał postawili?

Dobrze zgadujecie! W swoim uzasadnieniu Studio Glowacka wyjaśnia wybór papieru w następujący sposób: „Jest najbardziej uniwersalnym materiałem, występującym na całym świecie. To pusta przestrzeń, zachęcająca do komunikacji.” To pierwszy „odbiorca” naszych myśli, niezależnie, czy chcemy coś zapisać czy naszkicować kształt, który nam siedzi w głowie.

Do stworzenia instalacji użyto 1500 metrów białego papieru A4, który udrapowano w centrum przestrzeni spotkań w taki sposób, by odzwierciedlał fale lub chmury. Na obrzeżach zaś papier spływał pod stopy zwiedzających, wyznaczając granicę strefy. Co ważne, bariera była bardzo umowna i…lekka jak papier, więc nie zniechęcała zwiedzających do zajrzenia do środka.

Dodatkowo, mimo „konkurencji” ze strony innych wystawców, instalacja nie starał się odcinać na ich tle. Przeciwnie, oświetlenie na sąsiednich stoiskach pozwalało konstrukcji stale się zmieniać, niczym kameleonowi wtapiającemu się w okolicę.

Zrobiony specjalnie na tę okazję stół zajmujący centralną przestrzeń również miał przymocowane rolki papieru, gdzie odwiedzający mogli zapisywać swoje pomysły, a potem w łatwy sposób oderwać kartki i zabrać je ze sobą.Tym samym przestrzeń stała się prawdziwą strefą współpracy i wymiany pomysłów.
Sądzicie, że takie projekty zapadają w pamięć? Jak Waszym zdaniem najlepiej wyróżnić się na targach? Podzielcie się z nami swoją opinią na naszym profilu na Facebooku!
