Scroll Top

Sztuka do potęgi

Papier do potęgi „K” – to tytuł wystawy, którą do końca marca można oglądać w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju. Dla nas niezwykle ciekawy jest fakt, że gdy zwykle artyści traktują papier jako środek do wyrażenia swoich emocji i wizji, tutaj występuje on na pierwszym planie. Jest używany jako artystyczne tworzywo, pozwalające się uniwersalnie kształtować w zależności od rodzaju użytego materiału. Artystki wykorzystały cechy różnych rodzajów papieru do stworzenia zarówno zwykłych, codziennych przedmiotów, takich jak lampy czy elementy ubioru, jak i rzeźb czy instalacji.

Krystyna Dyrda-Kortyka Pejzaż Zimowy, Źródło: strona artystki

Wystawa pokazuje prace Krystyny Dyrdy-Kortyki, artystki tworzącej we Wrocławiu oraz Kikis Alamo, plastyczki z okolic San Sebastian w Hiszpanii. Choć dzieli je wiele tysięcy kilometrów, potrafiły znaleźć punkt wspólny swojej twórczości, a jest nią właśnie miłość do papieru.

Kikis Alamo -Arkitekturas de Kuento, źródło: Pinterest

Krystyna Dyrda-Kortyka posługuje się głównie subtelnym połączeniem kolorów, tworząc w ten sposób bajkowe, sentymentalne krajobrazy, jednak zamiast farb używa połączenia różnych rodzajów papieru.

Krystyna Dyrda-Kortyka, Biało-Czarna, źródło: strona artystki

Kikis Alamo wybiera formy bardziej przestrzenne, również architekturę, którą sama nazywa „bajkową” – ręcznie wykonane rzeźby przypominają budynki zamieszkane przez elfy czy leśne skrzaty.  To sztuka, w której nic nie jest oczywiste, a kluczową rolę w jej odbiorze gra wyobraźnia.

Kikis Alamo, źródło: Pinterest artystki

Wybór papieru jako głównego tworzywa oczywiście przypadł nam do gustu. To dowód na to, że we współczesnej sztuce twórcy nadal szukają inspiracji wokół siebie, nadając zwykłym materiałom wartość artystyczną. Wystawa w Dusznikach-Zdroju powstała w ramach nagłaśniania prac artystów związanych z projektem Europejska Stolica Kultury 2017.

 

Podobne posty

Comments (3)

Wow, interesujące! Mi się podoba, wygląda ciekawie i tak naprawdę piękno można dostrzec wszędzie i ja właśnie tutaj je dostrzegam 🙂

Uwielbiam takie inicjatywy i oryginalne wystawy. Przypominają mi się dwie ciekawe z 2015 i 2016, z Brazylii i Meksyku 🙂

Skomentuj

You must be logged in to post a comment.