Tam, gdzie powstaje Pergaphica…

Pod koniec czerwca wybraliśmy się całym zespołem Papierowego Dizajnu do fabryki Mondi Neusiedler w Austrii. Zakładu słynącego między innymi z produkcji wysokiej jakości papieru niepowlekanego – Pergraphica. Nasz wyjazd miał na celu naoczne sprawdzenie, jak wygląda cały proces w praktyce. Czego się dowiedzieliśmy? Co wywarło na nas największe wrażenie? Aby poznać odpowiedzi na te i inne pytania, przeczytaj relacje! 🙂

Fabryka Neusiedler położona jest w małym miasteczku Ulmerfeld-Hausmening. Zakład stanowi główne miejsce zatrudnienia i dochodu tutejszych mieszkańców. Ciekawostką jest niewątpliwie fakt, iż ten region słynie także z produkcji… cydru 🙂

Historia

Początki funkcjonowania fabryki sięgają roku 1793, kiedy to powstał mały młyn w miasteczku Klein-Neusiedl. W 1868 roku Anton Pokorny rozbudował ten zwykły młyn o obrabiarkę drewna, dzięki czemu umożliwił dalszy rozwój działalności fabryki. Niespełna rok później, razem z Josephem Hiebem uruchomili produkcję papieru, a samą papiernie nazwali “Theresienthaler Papierfabrik”.

Przez kolejne lata fabryka była rozbudowywana o kolejne maszyny i narzędzia.

Po kilku zmianach właścicielskich, w 1945 roku fabryka została przejęta przez Lauda / Turnauer Investment Group, firmę związaną ze słynnym kierowcą formuły 1 – Niki Lauda.

W 1990 roku rozpoczęto produkcję papieru Color Copy – lidera wśród papierów do cyfrowego druku. Od 2017 roku produkuje się tutaj także papier Pergraphica.

Fabryka

Po całym kompleksie poruszamy się ściśle wybranymi ścieżkami, oznaczonymi kolorem niebieskim. Po pierwsze, ze względów bezpieczeństwa, a po drugie, aby nie zgubić się w tym ogromnym skupisku budynków.

Podczas spaceru dostrzegamy linie kolejową przebiegającą przez środek zakładu. Korzystają z niej pociągi transportujące celulozę do fabryki.

Już na pierwszy rzut oka widać, jak zaawansowana jest automatyzacja całego kompleksu. Ogromne role papieru są dostarczane przez w pełni zautomatyzowane wózki. Zwróćcie uwagę na poniższe zdjęcie – niesamowite prawda? Jedynym miejscem, gdzie spotkaliśmy standardowe wózki widłowe to obszary, w których odbywa się ładowanie gotowego towaru do wysyłki.

Nie da się przeoczyć ogromnych maszyn produkcyjnych znajdujących się w głównych pomieszczeniach fabryki.

W wielu miejscach spotkamy inżynierów jakości. Osoby, które sprawdzają, czy dana partia papieru spełnia wszelkie wymogi. Nie ma miejsca na błędy, szczególnie przy produkcji produktów premium tj. Pergraphica.

Papiery biurowe są dodatkowo sprawdzane pod względem ich zadrukowalności. Dlatego w zakładzie produkcyjnym mieści się specjalny pokój, wyposażony w drukarki, na których testuje się, czy papier jest zgodny z przyjętymi normami.

W trakcie oprowadzania przez przedstawicieli Mondi dowiadujemy się więcej o składzie  i właściwościach celulozy. Celuloza wykorzystywana w produkcji papieru to połączenie drzew iglastych i liściastych.

W odpowiednich proporcjach, mieszanka zapewnia produkt o wyjątkowej bieli i gładkości.

Środowisko

Wszystkie drzewa, które są ścinane do produkcji celulozy pochodzą z plantacji przemysłowych. Każdy wycięty kawałek lasu jest ponownie zasadzony nowymi drzewami, dzięki czemu produkcja papieru nie wpływa negatywnie na środowisko. Mondi jest niezwykle restrykcyjne w tym względzie, dlatego wymaga od swoich dostawców potwierdzenia pochodzenia danego surowca w postaci odpowiednich certyfikatów i pozwoleń.

Na koniec podpatrujemy, jak odbywa się znakowanie poszczególnych papierów. To już przedostatni element tego dość skomplikowanego procesu. W tym miejscu papier jest pakowany w opakowania z odpowiednim oznaczeniem i marką.

Ostatni etap to wysyłka gotowego towaru do dystrybutorów z całego świata, w tym nas – Europapieru 🙂

Wizyta w fabryce papieru to nieocenione źródło wiedzy. Mimo, że dla wielu z nas to nie pierwszy raz w takim miejscu, to zawsze odnajdujemy coś nowego. Papiernie są ciągle ulepszane, bardziej zautomatyzowane, a dzięki temu jakość jest coraz wyższa. Na pewno tutaj wrócimy! 🙂

A czy Ty czytelniku miałeś okazję odwiedzić kiedykolwiek papiernie? Jakie są Twoje odczucia? Co przykuło Twoją uwagę? A może to Twoje niespełnione marzenie?

Podziel się z nami swoją opinią w komentarzu! 🙂

Podobne posty