Tam, gdzie rodzi się Munken

Czy samo wytwarzanie papieru może być pasją? Oczywiście, że tak!

Mogli się o tym przekonać specjaliści od druku, którzy niedawno wyjechali do Szwecji. Szukali odpowiedzi na pytanie jak powstaje ich główne narzędzie pracy. Przecież papier decyduje o jakości i estetyce publikowanych przez nich treści. Razem z Arctic Paper postanowiliśmy przybliżyć naszym gościom tajniki powstawania tego materiału.

Odwiedziliśmy papiernię Arctic Paper S.A., czyli fabrykę mieszczącą się w małej szwedzkiej miejscowości Munkedals (około 100 km na północ od Gothenburga). To właśnie tam powstają papiery Munken, które są rozchwytywane przez miłośników wydruków o jakości premium.

Wizytę w papierni zaczęliśmy od zapoznania się ze szczegółami funkcjonowania całej fabryki. Dzięki temu, że zrezygnowano z produkcji papierowej pulpy na miejscu, papiernia żyje obecnie w zgodzie z otaczającą ją naturą i jest jedną z najbardziej ekologicznych w całej Europie.

Przeszliśmy się po halach produkcyjnych i obserwowaliśmy pracę specjalistycznych maszyn oraz samych pracowników. Zaawansowana technologia nie kłóci się jednak z zachowaniem ‚kameralności’ miejsca pracy; w Munkedals pracuje bowiem zaledwie 300 osób.

Po dłuższym czasie wśród rozgrzanych maszyn i specyficznego zapachu, jaki powstaje w czasie przetwarzania papierowej pulpy, chętnie wyszliśmy zaczerpnąć świeżego powietrza w ogrodzie fabryki. Pracownicy Arctic Paper często tu odpoczywają lub po prostu jedzą lunch.

Naszą wycieczkę po fabryce zakończył wykład, który przybliżył nam metody wytwarzania papieru. Otrzymaliśmy też garść cennych wskazówek na temat druku na konkretnych rodzajach papieru z oferty Munkena. Nie moglibyśmy sobie wyobrazić lepszego zakończenia całego dnia. Takiej wiedzy, wynikającej z doświadczenia, nie da się znaleźć w żadnym podręczniku.

munken7 munken9 munken8 munken5 munken4 munken17 munken18 munken10 munken13munken12 munken20 munken2 munken19

munken21 munken1

munken15 munken3 munken16 munken6 munken14 munken11

Podobne posty