Scroll Top

Targi książki Warszawa 2018

Co warto czytać w 2018 roku? Na jakie nowości powinniście zwrócić uwagę?  Odpowiedź na to pytanie znajdziecie na Warszawskich Targach Książki, która zaczynają się dziś i potrwają do 20 maja. Zaglądajcie na PGE Narodowy!

Blisko 800 wystawców z 32 krajów, 1000 autorów i autorek, ilustratorów i grafików, 1500 wydarzeń – tak prezentują się w liczbach Warszawskie Targi Książki, organizowane po raz dziewiąty największe wydarzenie wydawnicze w Polsce.

Wszyscy, którzy kochają czytać, będą mogli zdobyć autografy swoich ulubionych pisarzy i pisarek, zapoznać się z ofertą wydawców nie tylko z kraju, ale też z Europy i świata oraz skorzystać z wielu atrakcji towarzyszących targom. Organizatorzy przygotowali między innymi specjalny program dla dzieci i młodzieży, będzie też strefa kryminału czy fantastyki. Wybór jest naprawdę spory – w ciągu 4 dni na Narodowym czeka na Was ponad 1500 wydarzeń – spotkania z autorami, debaty, konferencje, warsztaty, lekcje literatury i historii, atrakcje dla dzieci, wydarzenia artystyczno-literackie, a także rozdanie nagród branżowych.

My czekamy na rozdanie jednej z takich nagród – rozstrzygnięcia konkursu na Najpiękniejszą Książkę Roku! Pomysł na konkurs ma swoje początki w latach powojennych: mało kto wtedy przywiązywał wagę do jakości wykonania książek. Dlatego pojawił się ruch na rzecz pięknej, dobrze wydanej książki, a wraz z nim idea, by nagradzać te publikacje, które mogą być wzorem do naśladowania. Dziś jury nagradza książki za jakość ich wydania, ilustracje, okładki – wszystkie „techniczne” elementy. Zdaniem organizatorów, „książka polska nie tylko nie różni się poziomem wykonawstwa, lecz bywa ciekawsza od zachodniej dzięki inwencji artystów grafików i typografów.

W konkursie bierze udział wielu utalentowanych artystów i artystek, z którymi na co dzień mamy przyjemność współpracować. Niektórzy z nich mają po kilka nominacji, ale chyba rekordzistką jest Anita Wasik, która otrzymała ich aż pięć! Poniżej możecie zobaczyć, jakich papierów z naszego wzornika użyła w swoich realizacjach.

Polacy w kanadyjskiej mozaice. 150 lat historii – Sebastian Tyrakowski, dr Michalina Petelska (redakcja), projekt graficzny i skład: Anita Wasik, wydawca: Muzeum Emigracji w Gdyni. Okładka Cuturon, środek Pergraphica Smooth Natural 120g
Bom Dia São Tomé. Saotomejskie malarstwo reklamowe – analiza dyskursu wizualnego–Piotr Stańczyk, Anita Wasik, projekt graficzny: Anita Wasik, wydawca: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku. Okładka Remake Sky.
Od marionetek do robotów. 70 lat teatru lalkowego w Gdańsku – praca pod redakcją Małgorzaty Abramowicz, Mirosława Barana i Agnieszki Kochanowskiej, projekt graficzny i skład: Anita Wasik, wydawca: Miejski Teatr Miniatura i Muzeum Narodowe w Gdańsku. Okładka i środek: Favini Burano Black i Pink.
Druga sąsiedzka książka kucharska – praca zbiorowa, projekt graficzny i skład: Anita Wasik, rysunki: Hanna Kmieć, fotografie: Lucyna Kolendo, wydawca: Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku. Okładka SH Recycling 350g i IQ Color.
Oskar Zięta’ – Anna Śliwa, Izabela Bołoz, projekt graficzny: Anita Wasik, wydawca: Muzeum Miasta Gdyni. Okładka Cuturon, środek Pergraphica Smooth Classic 120g;

Wybieracie się na targi? Jakimi książkami chcielibyście zapełnić swoje półki w najbliższych miesiącach? Czego nie może zabraknąć w Waszej biblioteczce? Piszcie, czekamy na Wasze typy!

 

 

Podobne posty

Skomentuj

You must be logged in to post a comment.