Trend: Scrapbooking

Scrapbooking to papiernicza pasja, która przywędrowała do Polski ze Stanów Zjednoczonych. To właśnie tam, w kraju, w którym sklepy scrapbookingowe są tak częste jak spożywcze, a w co trzecim gospodarstwie amerykańskim tworzy się rękodzieło z kawałkami papieru – odnaleźć można prawdziwe perełki. Jak zacząć przygodę ze scrapbookingiem? Od czego zacząć? Od sprawdzenia szuflad i domowych zakamarków w poszukiwaniu skarbów.

Stare zdjęcia bliskich, nieużywane koronki, a nawet kawałki starych firanek, zapomniana puszka po kawie i kawa – to tylko jedne z wielu „przydasi”, które można wykorzystać w scrapbookingu. Najważniejsza jest jednak własna pomysłowość, to ona pozwala nadać indywidualnego sznytu każdej stworzonej pracy. Warto skompletować sobie rzeczy, które są w domu: nieużywane guziki, nitki, sznurki, a nawet plastry z domowej apteczki, bo to wszystko może posłużyć do stworzenia wielu ciekawych prac kreatywnych.

NOŻYCZKI OGRODOWE DO CIĘCIA ROŚLIN

Scrapbooking
Narzędzia do Scrapbooking’u

Podstawową rzeczą niezbędną do tworzenia są ostre nożyczki. Wiele scraperek korzysta z nożyczek do cięcia roślin.

SZKLANA MATA LUB MATA SAMOREGULUJĄCA

Obie maty są warte uwagi do każdego rodzaju tworzenia. Szklana mata to nieco droższy wydatek, ale jest przydatna wtedy, gdy chcesz korzystać z płynnych preparatów lub stemplować. Natomiast mata samoregulująca bywa przydatna do tworzenia własnych ozdób, może też służyć po pewnym czasie jako podkładka pod tworzenie mediowych prac. Plusem maty samoregulującej są różne rozmiary (A1, A2, A3) oraz niska cena.

PAPIERY SCRAPBOOKINGOWE W DWÓCH ROZMIARACH LUB ZESTAWY

Papier to nieodłączny element do tworzenia Scrapbooking'u
Papier to nieodłączny element przy pracy nad Scrapbooking’iem

Drugim produktem, który nadaje charakteru każdej pracy jest papier. Papiery są dostępne w wielu sklepach internetowych na sztuki lub w zestawach.  Na początek przygody można kupić jeden zestaw papierów, aby dopasować jego kolorystykę do innych dodatków. Warto zwracać uwagę na gramaturę papieru, najlepiej wybierać: od 100 g/m2 aż do 300 g/m2.
Do kartek i projektów z minimalną ilością ozdób sprawdzą się cieńsze papiery. Im grubsze, tym lepsze do tworzenia warstwowych prac z dużą ilością dodatków lub prac z użyciem specjalnych preparatów takich jak mgiełki czy pasty strukturalne. Zamiast drogich preparatów na początku możesz wypróbować kawę i zobaczyć jak wiele ciekawych efektów możesz uzyskać plamiąc kartki kawą.

GOTOWE BAZY PAPIEROWE LUB DIY

Kupienie gotowych baz papierowych na kartki w różnych rozmiarach pozwala oszczędzić czas. Do dyspozycji masz gotowe zestawy baz po 10, 20 a nawet 50 sztuk w różnych rozmiarach: od 10,16 x 10, 16 cm, 10 x 15 cm, DL, A6, A5 w różnych kolorach: kremowym, białym, kraftowym, czyli brązowym, czarnym. Możesz też samodzielnie zrobić własne bazy i dociąć je do pożądanego wymiaru, ale potrzebujesz dosyć grubego papieru lub kartonu o dużej gramaturze (najlepsza to 300 g/m2) oraz trymeru lub gilotyny do przycinania baz. Przydatnym narzędziem jest również tablica do bigowania, aby równo bigować kartki i uczynić jej wnętrze bardziej eleganckim.

TRYMER CZY GILOTYNA?

To jeden z najtrudniejszych dylematów w scrapbookingu. Trymer przydatny jest wtedy, gdy nie przecinasz grubych tektur, beermat i baz, a jedynie chcesz przygotować własne bazy papierowe, pociąć papiery (nawet te grubsze o gramaturze powyżej 300 g/m2). Przy wyborze odpowiedniego trymera, należy zwrócić uwagę na łatwość użycia, dostępność tablicy do bigowania oraz wymienność ostrza. Natomiast gilotyna to nieco droższe narzędzie niezbędne dla wszystkich miłośniczek/ów albumów, które samodzielnie robią bazy albumowe i chcą równo pociąć grubą tekturę lub beermatę.

KLEJ I TAŚMA DWUSTRONNA

Podstawowym elementem używanym w każdych pracach jest klej lub taśma dwustronna. Obie te rzeczy są bardzo przydatne w codziennych pracach twórczych. Klej pozwoli Ci przykleić ozdoby do bazy, papier do bazy, a nawet dokleić mniejsze elementy. Natomiast taśma dwustron-na to rozwiązanie dla tych scraperek, które chcą mieć czyste dłonie po pracy. Jej atutem jest to, że starcza na długo i jest dwustronnie klejąca – wystarczy oderwać kawałek zabezpieczającej tasiemki, aby po chwili przykleić wybrany element do papieru.

PAPIEROWE KWIATY I OZDOBY

Wiele ozdób można zrobić samodzielnie np. Kwiaty papierowe czy metalowe z wykorzystaniem nawet nieużywanych kapsli lub nakrętek od butelek. Do zrobienia własnoręcznych kwiatów potrzebujesz albo papieru czerpanego i pasteli lub kredek akwarelowych albo foamiranu, suszarki do włosów, pistoletu i kleju na gorąco i mgiełek, czyli kolorowych sprejów, które kupisz w wielu sklepach scrapbookingowych.

Efekty końcowe potrafią zaskoczyć
Efekty końcowe potrafią zaskoczyć

Scrapbooking to hobby dla każdego. Szczególnie teraz, kiedy pora na zewnątrz nie zachęca do aktywności, polecamy spróbować swoich sił. Czy chcesz jeszcze coś wiedzieć o scrapbookingu? Masz jakieś pytania? Zadaj je w komentarzu.

Tekst przygotowano we współpracy z autorką bloga Goga Crafts (www.gogacrafts.com)

Podobne posty