Kolorystyczne trendy na 2019 według Pantone

Mech, fiesta, kurkuma – to działające na wyobraźnię nazwy, które znalazły się w palecie kolorów instytutu Pantone na 2019 rok. Jeśli jego przewidywania się sprawdzą, to królujące tej jesieni w sklepach zielenie, kolor czerwonego wina i musztardowy zostaną z nami – w nowej odsłonie – również na wiosnę.

źródło: Pantone Color Institute

Już tradycyjnie eksperci od kolorów z amerykańskiego Pantone Color Institute opublikowali we wrześniu raport z inspiracjami na kolejny rok. Wyznaczają w ten sposób kierunki dla projektantów i designerów. W palecie trendów na sezon wiosna-lato 2019 znalazło się 16 kolorów – energetyzujące, radosne czerwienie, żółcie i zielenie oraz cztery barwy neutralne.

Dwanaście wyrazistych i żywych kolorów stanowi manifest pewności siebie. Mają nam dodać śmiałości, wręcz zuchwałości, w mierzeniu się z wyzwaniami i przyszłością. Pantone rozbudza kreatywność, zachęcając do eksperymentowania z barwami i ich nieoczywistego łączenia.

Inspirację dla siebie znajdą miłośnicy czerwieni – ciepłej, wpadającej w pomarańcz (kolor o nazwie Fiesta), głębokiej i wielkomiejskiej (Jester Red) czy koralowej z delikatnym złotym tonem (Living Coral).

źródło: Pantone Color Institute

Ucieszą się również fani intensywnego różu (Pink Peacock) i tego delikatnego (Sweet Lilac), żółci (Tumeric, Mango Mojito) i ciepłego brązu (Toffee) czy zieleni – groszkowej (Pepper Stem) i przypominającej mech (Terrarium Moss).

źródło: Pantone Color Institute
źródło: Pantone Color Institute

Pantone w trendach na wiosenno-letni sezon przywraca do łask również cztery barwy neutralne – kość słoniową (Soybean), ciemny granat (Eclipse), kremową biel (Sweet Corn) i ponadczasowy brąz (Brown Granite). Mogą one stanowić tło i przeciwwagę dla kolorów intensywnych. Wprowadzając do palety klasykę, Pantone podpowiada, jak stworzyć kompozycje ponadczasowe, które nie tracą na aktualności wraz z końcem sezonu. To również sposób na zbudowanie pomostu między modą uliczną a haute couture.

źródło: Pantone Color Institute

W porównaniu z poprzednim raportem, w tym roku Pantone stawia na barwy odważniejsze i bardziej nasycone. Paleta kolorów na 2019 rok jest dynamiczna, tętniąca życiem, ale nieprzytłaczająca. Pozwala na oryginalne wyrażenie siebie, a jednocześnie proponuje design dostępny dla każdego. Będziemy podglądać, które kolory podchwycą projektanci mody czy wnętrz i – przede wszystkim – ulica. A już teraz zachęcamy Was do typowania koloru roku 2019, który zgodnie z blisko dwudziestoletnią tradycją, Pantone ogłosi w grudniu.