Wiedeńskie historie

Vienna Stories to opowieść o tym, co się dzieje, kiedy świetny papier trafia w ręce kreatywnych osób. Stworzony przez markę Pergraphica film Davida Rühma o najciekawszych zakątkach Wiednia pokazuje ludzi, miejsca i projekty, które zachwycają i inspirują.

Od wielkiego Diabelskiego Młyna po Kanał Dunaju, David oprowadza nas po rodzinnym mieście, przedstawiając artystów, których twórczość tworzy klimat artystycznego Wiednia.

Poznajemy osoby, których twórczość, podobnie jak papier Pergraphica, nieodłącznie związane są z Wiedniem. Na co dzień spotykają się w „analogowej” kawiarni Supersense. To zupełnie wyjątkowe miejsce na mapie austriackiej stolicy: zlokalizowane w barokowym budynku w centrum, stanowi równocześnie miejsce spotkań wielbicieli oldskulowowych skarbów, które wciąż opierają się wszechobecnej cyfryzacji, ciekłokrystalicznym ekranom i WiFi. Twórcy, wynalazcy, wyznawcy – ludzie, którzy wbrew obowiązującemu trendowi postanowili trzymać się tego, co tradycyjne i namacalne spotykają się tu, by celebrować życie z dala od ciągłego bycia on-line. Supersense to miejsce, gdzie ponownie można odkryć analogową magię.

Kawiarnia Supersense w Wiedniu, foto: Harrison Jacobs

W tym miejscu spotkacie artystów i artystki, którzy potrafią oczarować swoją twórczością, wykonaną w 100% w sposób tradycyjny, bez użycia komputerów czy skomplikowanych technik dwudziestego pierwszego wieku. Jak na przykład Nour Khelifi, dizajnerkę tworzącą kaligraffiti. Wszystkie swoje prace projektuje na papierze, używając tuszu, choć przyznaje, że gdyby posługiwała się programem graficznym, zajęłoby jej to nieporównanie mniej czasu.

Nour Khelifi, Kaligraffiti

W wiedeńskim Supersense spotkacie też na pewno ekipę SOYBOT, artystów połączonych pasją do ilustracji, grafiki i…oldskulowago sprzętu. Wspólnie prowadzą mikro-wydawnictwo i studio riso. To bardzo ciekawa grupa, która mocna zaznaczyła swoją obecność na austriackim rynku sztuki.

Traumsequenz / Piglets Vinz Schwarzbauer

W Vienna Stories poznacie historię najciekawszych wiedeńskich grafików, ilustratorów i artystów, których twórczość wymaga idealnej oprawy. Tym bardziej cieszymy się, że możemy jako pierwsi w Polsce pokazać Wam Vienna Stories i papiery Pergraphica. Z pewnością jeszcze nie raz będziemy prezentować Wam realizacje na papierach z tej serii. Kolejne odcinki Vienna Stories już wkrótce!

 

Podobne posty