Ci, którzy wiedzą, kim jest Barbara Hoff, mogą przejść dalej. Ci, którzy nigdy o niej nie słyszeli, muszą koniecznie odrobić lekcje oraz dowiedzieć się, w jaki sposób w Rzeczypospolitej Ludowej ubierała ich rodziców, dziadków, kuzynów i kuzynki.

Barbara Hoff i trumniaki
Zamiast rysów biograficznych chcemy przedstawić Wam prawdziwą esencję Barbary Hoff, czyli jej teoretyzowanie o modzie we własnej rubryce „Przekroju”, z czasem mające przerodzić się w masową sprzedaż odzieży w Domach Towarowych „CENTRUM” w Warszawie. Ale ani teoretyzowanie o modzie nie było zwykłym teoretyzowaniem, ani masowa sprzedaż nie stanowiła bezrefleksyjnej gałęzi handlu.
W „Przekroju” Barbara Hoff przemycała trendy z mody światowej, jednocześnie pokazując Polkom, jak stosunkowo ubogą zawartość szafy socjalistycznej zamienić w iście francuskie stylizacje. A robiła to wyśmienicie – do dziś znakiem rozpoznawczym, oprócz własnej marki Hoffland, są słynne trumniaki. Trumniaki, jakkolwiek by to nie brzmiało, były dla kobiet czystym objawieniem. Buty te, bo trumniaki to rodzaj butów, wykonywało się poprzez wycięcie dziury w starych, białych tenisówkach, a już po kilku zręcznych zabiegach otrzymywało się modne baleriny pasujące do każdej stylizacji.
Z czasem modowe porady do it yourself zamieniły się w autorską markę odzieżową Hoffland, zlokalizowaną w Domach Towarowych „CENTRUM”. Kolejki, w PRL-u kojarzone ze sklepami spożywczymi, ustawiały się również pod drzwiami Hofflandu, ponieważ odzież Barbary Hoff nie ozdabiała jedynie manekinów w gablotach sklepowych, lecz była dostępna na niemal każdą, polską kieszeń.
Polskie Projekty Polscy Projektanci w Muzeum Gdyni
Przenosimy się do Gdyni, gdzie po tylu latach Barbara Hoff doczekała się pierwszej wystawy monograficznej. Na miejscu aż do 09.02.2020r. obejrzeć można oryginalne projekty Barbary Hoff – zarówno archiwalne, jak i te nowsze, przeczytać porady zamieszczane w „Przekroju” Mariana Eilego, a także zapoznać się z dotąd niepublikowanymi rysunkami, fotografiami i nagraniami z pokazów. A jeśli Wasze drogi aż do lutego nie skrzyżują się z Muzeum Miasta Gdyni, czeka na Was…


Katalog z wystawy Barbary Hoff
Co ma wspólnego Papierowy Dizajn z wybitną Barbarą Hoff? Otóż katalog z wystawy Polskie Projekty Polscy Projektanci został wydrukowany na naszych papierach, między innymi na pięknym Pergraphica Infinite Black.
W środku, oprócz dopracowanych do perfekcji kwestii technicznych publikacji znajdziecie zdjęcia i teksty autorstwa między innymi Andrzeja Zawistowskiego, Hanny Gajos czy samej Barbary Hoff. Książka ta, o czym zdążyliśmy się przekonać, posiada dwie magiczne moce. Pierwsza z nich to teleportacja – czytelnik ma do wyboru: gdyńskie muzeum w czasach nowożytnych, a w nim wystawa poświęcona Barbarze Hoff lub czasy Rzeczypospolitej Ludowej, będące świadkiem narodzin i rozwoju geniuszu, w których projekty Barbary Hoff chodziły po ulicy. Druga z supermocy dotyczy zaplecza powstawania katalogu – poprzez szczególny dobór technik drukowania, składania oraz wybór papierów, publikacja niemalże wtapia się w wystawę Barbary Hoff, doskonale z nią korespondując. Co po raz kolejny pokazuje, że warto zadbać nie tylko o treść, ale i najmniejszy szczegół wykonania.


Autor: Magdalena Kopeć