Scroll Top

Wzrost roli eko w branży papierniczej

Ekologia oraz dbanie o środowisko są jednym z największych wyzwań XXI wieku. Trendy pro-ekologiczne wybrzmiewają więc coraz głośniej i to praktycznie w każdej dziedzinie naszego życia. Oczywiście troska o naszą planetę ma również odzwierciedlenie w obowiązujących przepisach prawa w zakresie ochrony środowiska oraz zarządzania zgodnie z założeniami koncepcji zrównoważonego rozwoju. Ale trend eko to o wiele więcej! Dla wielu z nas stał się po prostu stylem życia. Co więcej, wzrastająca świadomość konsumentów i przedsiębiorców w zakresie dbałości o naturę i szczera troska o naszą planetę przekłada się na bezpośrednie działania w niemal każdej branży, w tym również branży papierniczej. Jakie eko-rozwiązania proponuje branża papiernicza? Z przyjemnością Wam o tym opowiemy!

Kilka słów o tym, jak wygląda produkcja papieru.

Gwoli przypomnienia, choć oczywiście powszechnie wiadomo, że do produkcji papieru wykorzystuje się drewno. I mimo, iż jest to w 100% naturalny i odnawialny surowiec, to nie zapominajmy, że lasy w obecnych czasach należy otoczyć szczególną opieką. O płuca ziemi trzeba dbać, ot co!  Aby produkcja papieru funkcjonowała więc w prawidłowy sposób wprowadzono kilka regulacji, w tym m.in. zasadę podtrzymywanego cyklu papierniczego.

Opiera się ona na:

  • bilansowaniu zużywania drzew i ich naturalnego przyrostu,
  • ograniczaniu ilości używanych w procesie produkcji papieru surowców nieodnawialnych.

W praktyce wygląda to naprawdę dobrze! Bowiem w myśl zasady podtrzymywanego cyklu papierniczego dochodzi np. do zakładania plantacji drzew szybkorosnących. Dodatkowo zdecydowana większość drewna wykorzystywana do produkcji papieru pozyskiwana jest z cięć pielęgnacyjnych bądź z lasów, w których prowadzi się zrównoważoną gospodarkę leśną. Co więcej, w miejsce wycinanych drzew sadzi się nowe, a ich liczba jest o ponad 30% większa niż drzew wyciętych.

Zapotrzebowanie na papier wcale nie maleje!

Wydawać, by się mogło, że w dobie wszechobecnej cyfryzacji i nowoczesnych technologii zapotrzebowanie na papier będzie znacząco spadać. Ale wcale tak nie jest! Choć nie piszemy już tradycyjnych listów ani nie drukujemy książek telefonicznych, to „nadrabiamy” w innych kwestiach ? Nie zapominamy, że papier to również tektura, kartony, a więc i opakowania produktowe. A już od kilku lat obserwujemy nieustanny wzrost w obszarze sprzedaży online. Stawiamy na wygodę i zamawiamy mnóstwo przesyłek, które trzeba przecież bezpiecznie dostarczyć.

W związku z tym, można więc powiedzieć, że e-commerce ma również swoją ciemną stronę. Za każdym zamówionym produktem stoi bowiem konieczność jego zapakowania, odpowiedniego zabezpieczenia i dostarczenia pod wskazany adres. Po drodze generujemy więc niezliczone ilości papieru, styropianu, plastiku, a także ślad węglowy.

Rozwiązanie? Jest w rękach każdego z nas. Oferta papierów, które są produkowane w ekologiczny sposób jest większa, niż się wydaje. Poniżej pokazujemy kilka pozycji, które cieszą się niezmienną popularnością.

Papiery ekologiczne? Jest z czego wybierać!

Papierów typowo ekologicznych posiadających stosowne certyfikaty i spełniających rygorystyczne normy jest już naprawdę sporo. Spośród nich wybraliśmy kilka najciekawszych:

  • SH RECYKLING – niepowlekany papier 100% recyclingowy. Występuje w dwóch kolorach szary/szary oraz szary/brązowy posiada certyfikat FSC oraz ISEGA. Zastosowanie: ulotki, broszury, koperty, wizytówki, katalogi.
  • FAVINI CRUSH – wyjątkowy papier ekologiczny produkowany przy użyciu pozostałości z produkcji produktów spożywczych, które zastępują 15% celulozy. Do produkcji wykorzystywane są produkty uboczne cytrusów, kiwi, kukurydzy, migdałów, oliwek, orzechów laskowych, kokosa, kawy, wiśni, lawendy czy winogrona. Każdy odcień papieru nawiązuje do surowca zastosowanego w produkcji, a każdy kolor jest inny w dotyku – papiery nie są tak samo gładkie. Zastosowanie: ulotki, broszury, koperty, wizytówki, katalogi, opakowania produktowe.
  • PUR COTTON – papier w 100% bawełniany. Włókna bawełny pochodzą z włókien, które przylegają do nasion bawełny. Zastosowanie: zaproszenia, okładki, wizytówki, wysokiej klasy opakowania produktowe.
  • KREATIVKARTON – karton wyprodukowany w 100% z makulatury, barwiony w masie, gładzony maszynowo. Dostępny w aż 24 kolorach. Posiada certyfikat Blue Angel. Zastosowanie: kartki okolicznościowe, torebki prezentowe, teczki, bloki rysunkowe, wizytówki, zaproszenia, dyplomy, kalendarze, okładki, karty menu.

Jak widzicie na rynku znaleźć można całkiem sporo ciekawych ekologicznych papierów wysokiej jakości. Co więcej, jesteśmy przekonani, że z uwagi na ogromne zaangażowanie wielu organizacji w sprawy dbałości o środowisko oraz na coraz większy stopień świadomości ekologicznej wśród społeczeństwa, inne firmy produkujące papiery również dołączą do pięknego eko-trendu ? Wszak zarówno wydawcy, agencje reklamowe, artyści, jak i graficy nie chcą już drukować na papierach, które są eko tylko w teorii. Zarówno biznes, jak i klienci chcą, aby papier rzeczywiście został wykonany z poszanowaniem naszej planety.

Skomentuj

You must be logged in to post a comment.