W niemieckim Kassel stanęła ostatnio nietypowa konstrukcja. Z oddali przypomina starożytną grecką budowlę – Partenon, którego ruiny zachowały się do dziś w Atenach. Kiedy jednak podejdziemy bliżej okaże się, że w całości zbudowana jest… z książek.

Wybór wolumenów ani miejsca nie jest jednak przypadkowy. Wszystkie tomy, które tworzą instalację znalazły się w którymś momencie historii na” indeksie książek zakazanych” – nie można było ich posiadać, rozpowszechniać, ani nawet czytać! Na tej liście znajdują się między innymi wszystkie prace Witolda Gombrowicza wydane przed 1986 rokiem, baśnie braci Grimm, cała twórczość Franza Kafki, ale też takie bestsellery jak Alchemik Paulo Coelho, saga o Harrym Potterze czy kryminały Dana Browna. Pełna lista obejmuje prawie 70 tysięcy tytułów i można ją znaleźć pod tym linkiem.

Miejsce, w którym stoi instalacja, licząca dziś już 100 tysięcy egzemplarzy zakazanych książek, to ten sam obszar, na którym w 1933 roku przedstawiciele niemieckiej partii nazistowskiej spalili ponad 2000 tomów w ramach szeroko zakrojonej akcji cenzorskiej.

Za instalacją stoi Marta Minujin, argentyńska artystka konceptualna i performerka. Ta monumentalna replika greckiej budowli ma być – jej zdaniem – głosem sprzeciwu przeciw cenzurze, która nadal obowiązuje w wielu miejscach na świecie. To właśnie cenzura, zastraszanie pisarzy i zakazywanie publikacji tekstów jest według niej największym zagrożeniem dla wolności słowa, myśli i poglądów, Partenon Książek to wizualna próba sprzeciwu wobec takich działań – stąd wybór greckiej budowli, będącej symbolem demokracji, równości i wolności wypowiedzi. Instalację można oglądać do 17 września.

Budowla powstała z tomów podarowanych artystce w ramach społecznej zbiórki internetowej, na którą można było nadsyłać książki, które kiedyś były zakazane, a także takie, które nadal są niedostępne w niektórych krajach.
Do takich pozycji należą między innymi Szatańskie Wersety Salmana Rushdiego. Posiadanie tego tomu jest nielegalne między innymi w Iranie, Indiach, Tajlandii czy Indonezji, a jego autor obłożony jest fatwą – każdy wydawca, czytelnik czy posiadacz według koranicznego prawa może być skazany na śmierć. Sam Rushdie, który urodził się w Bombaju, ma zakaz wjazdu do Indii.
Co sądzicie o instalacji Partenon Książek? Jakie tytuły na liście książek zakazanych najbardziej Was zaskoczyły? Komentujcie na naszym profilu na Facebooku.