Zostań Honorowym Wydawcą

Zgadzasz się ze stwierdzeniem, że jeden obraz wart jest 1000 słów? W takim razie spodoba Ci się inicjatywa Fundacji Slow, która chce promować polskich twórców w Europie i na świecie. Jak? Poprzez wydawanie albumów z najciekawszymi pracami ilustratorów, grafików, twórców plakatów i komiksów. Co więcej, każdy może wesprzeć wydanie kolejnego tomu – Fundacja czeka na Honorowych Wydawców!

Album The Best Polish Illustrators, tom II. Źródło: http://shop.beslow.pl/

Skąd taki pomysł? Zdaniem Fundacji, mimo, że przez wiele lat polscy artyści byli rozpoznawani na świecie jako wybitni twórcy ilustracji (mówiło się nawet o „polskiej szkole plakatu”), to w ostatnim czasie niewielu z nich udało się przebić na światowe łamy i zagościć w galeriach. Dlatego Fundacja postanowiła zebrać najciekawsze prace i wspólnie z internautami stworzyć album The Best Polish Illustrators. Wykorzystując możliwości, jakie daje sieć, Fundacja zaprosiła wszystkich fanów ilustracji do internetowej zbiórki, pozwalającej sfinansować kolejne tomy tego gigantycznego projektu.

The Best Polish Illustrators, tom I i II. Źródło: http://shop.beslow.pl/

Po sukcesie pierwszego tomu – albumu Ilustracji Prasowej, Fundacja pracuje aktualnie nad kolejną częścią serii – Concept Artem. Ta stosunkowo nowa dziedzina ilustracji pozwala tworzyć nowe postaci, odrealnione światy czy zaskakujące przedmioty. Kiedyś używana do prototypowania maszyn, dziś stosowana jest głównie w filmach, grach komputerowych i komiksach.  Internetowa zbiórka na tom II została już zakończona i niedługo pierwsze albumy trafią do nabywców.

Przykładowe prace. Źródło: http://shop.beslow.pl/tbpi2/

Fundacja przyznaje, że wybór prac do każdego tomu nie jest łatwym procesem – i to dlatego, że wiele świetnych prac po prostu się w nim nie zmieści. Jaki piszą autorzy: „Listę ilustratorów gromadziliśmy od niemal dwóch lat. Zależało nam na obiektywnym wyborze, jeśli w ogóle mówić można o obiektywizmie gdy ocenie poddawana jest sztuka czy dzieło. Dlatego do podjęcia ostatecznej decyzji zaangażowaliśmy wiele osób z różnych środowisk: akademickiego, artystycznego, a także dziennikarzy, kulturoznawców, historyków sztuki. W skutek wielu dyskusji,
a ostatecznie, z drżeniem serca, poprzez oddanie głosów, dokonaliśmy wyboru. Jest to wybór subiektywny, bo każdy wybór taki jest. Zrobiliśmy jednak wszystko, aby w albumie znaleźli się najlepsi polscy ilustratorzy. Stroniliśmy od wskaźników popularności, nie ulegaliśmy presji, trendom czy stereotypom. Skupiliśmy się na ilustracji.”

Pełna kolekcja The best Polish Illutsrators. Źródło: http://shop.beslow.pl/

Kolekcja The Best Polish Illustrators ma liczyć docelowo aż 10 tomów – wydanie ostatniego zaplanowano na 2020 rok. Znajdzie się wśród nich m.in. plakat, karykatura, liternictwo i komiks.

Jeśli chcecie zobaczyć, jak wygląda tom I lub wesprzeć kolejne wydania, zajrzyjcie na tę stronę – każdy z Was może zostać wydawcą kolejnych albumów. Jak Wam się podoba taki pomysł na promocję sztuki? Komentujcie na naszym profilu na Facebooku!